Avatar billede jensch Nybegynder
19. december 2002 - 08:21 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Adresselinien

Jeg er interesseret i at vide hvor oplysningerne om de adresser man har tastet ind i adresselinien bliver gemt. Jeg tænker ikke på oversigten kun selve adresselinien.
Avatar billede jones_net Nybegynder
19. december 2002 - 09:29 #1
Hvis jeg forstår dit spm. korrekt, er svaret:
i registreringsdatabsens HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\TypedURLs

/J
Avatar billede jones_net Nybegynder
19. december 2002 - 09:30 #2
du starter registreringsdatabsen ved at går i Start - Run/Kør - skriv regedit - tryk enter.

Lad være med at rode derinde, hvis du ikke ved hvad du laver - det kan gå grueligt galt!!

/J
Avatar billede jensch Nybegynder
19. december 2002 - 12:21 #3
Det kan jeg godt se, men når en anden bruger logger på skifter alle værdierne i TypedURLs. Det må vel betyde at de gemmes et sted i profilen under hver enkelt bruger, for brugerne kan jo ikke ses i registreringsdatabsen. Eller hvordan hænger det eller sammen ?
Avatar billede jones_net Nybegynder
19. december 2002 - 12:51 #4
HKEY_CURRENT_USER dette er synonym for brugernavnet, som altså skifter for hver bruger der logger på.
De brugerspecifikke data ligger under C:\Documents and Settings\"username", men hvor de præcis er, ved jeg desværre ikke:-(

/J
Avatar billede jkrons Professor
20. december 2002 - 11:43 #5
Jeg har en idé om, at det er gemt i Profiles (i filen User.dat) for den enkelte bruger.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester