Avatar billede jhvilsted Nybegynder
26. december 2002 - 13:24 Der er 2 kommentarer

Windows XP home edition og SndVol32.exe

Jeg bruger Windows XP og har nu oplevet, at jeg ikke kan indstille lydstyrken paa min computer. Jeg hoerer en del musik.

Via Controlpanelet - lyd - faar jeg meldingen at SndVol32.exe ikke er installeret. Jeg soeger foerst efter filen paa min computer, men den er der ikke. Proever saa at finde den paa Windows XP installations-cd'rom, men den findes heller ikke der. Jeg finder den via driver.com og downloader den til Windows/system32/driver-mappen. Den virker, naar jeg dobbeltklikker paa den, men jeg kan ikke faa den ned i min barre med alle iconerne. Jeg faar meldingen, at den skal installeres via Tilfoej/fjern programmer, men jeg har ingen mulighed for at soege i bibliotekerne - den option findes simpelthen ikke. Hvad goer jeg? Og hvordan kan jeg bruge lydindstilling naar min datter spiller paa computeren, og spillet fylder hele skaermen, saa jeg ikke kan se barren.
Skal lige tilfoejes at jeg er en aeldre dame paa 46, som ikke har det store kendskab til computere, saa jeg har brug for en meget grundig forklaring!
Min nevoe anbefalede mig eksperten.dk!
Det skal tilfoejes, at via Microsoft proevede jeg at foelge en anvisning, som beskrev noget om system_root, men min computer siger, at der ikke er noget der hedder system_root (brugte commando-prompten)
Avatar billede rolf.w Nybegynder
28. december 2002 - 02:57 #1
prøv at tilføje nogle lyd komponente, i "tilføj/fjern programmer"
Avatar billede jhvilsted Nybegynder
28. december 2002 - 21:19 #2
Hvilke "lydkomponenter"?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester