04. januar 2003 - 13:40Der er
8 kommentarer og 1 løsning
problemer med lyd efter formatering.
Hejsa, jeg har formateret min computer, et windows 98 se system hvor lyden virkede perfekt. Nu har jeg installeret alm windows 98 og der er kommet et problem. Ligemeget hvilken driver jeg bruger, eller om jeg skifter lydkort (har prøvet 3 forskellige) så er problemet der, jeg kan kun afspille lyd fra et program af gangen, ellers siger den lydkortet er i brug. Et andet problem som der er opstået med hensyn til lyd, er at i spil som f.eks counter-strike, der er lyden ca. 1 sec forsinket. Nogle som har en idé? Hvordan jeg løser problemet.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Du har fat i en forkert driver, mere kan jeg ikke sige...
Gamle lydkort (nye med forkert driver) kan kun køre et lydspor ad gangen...
Dit problem i CS er at denne indeholder en forfærdelig masse lydfiler, der spilles ind overhinanden, og da lydkortet kun kan spille en ad gangen (måske flere når spillet sikkert har et integrerings modul) blievr de sat i kø, og når du skyder skal den foregående lyd først være færdig...
Hvis du har mulighed for det, så aktiver 'Allow LPT Sharing' i egenskaber for lydkortet i enhedshåndtering. Se også efter samme sted, om der er mulighed for at aktivere Full Duplex eller lignende.
Check også i Kontrolpanel - Multimedier at dit lydkort er valgt.
Eller du kan prøve følgende.
Afinstaller alle drivere og eventuelle programmer til lydkortet. Luk computeren ned og fjern lydkortet fysisk. Start op i fejlsikret tilstand. (Tryk F8 eller hold CTRL ned ved opstart) Fjern alle forekomster af lydkortet i enhedshåndtering. (H-klik Denne Computer - Egenskaber) Og se efter i Autoexec.bat og Config.sys at der ikke er referencer til lydkortet der. (Start - Kør > Sysedit) Luk ned igen, og sæt lydkortet i. Start op almindeligt, og installer de nyeste drivere.
Har prøvet din guide sekam, og nu virker lyden så uden forsinkelse i cs. Problemet er bare at den stadig fortæller mig at lydkortet er i brug, hvis jeg afspiller mere end én lyd i windows. Nogle måder jeg kan fjerne de drivers som jeg tideligere har installeret? Da jeg fulgte din guide kunne jeg hverken finde mit lydkort i enhedshåndtering ved fejlsikret tilstand, eller i sysedit.
har prøvet flere forskellige lydkort, i forskellige slots. På nuværende tidspunkt deler lydkortet med grafikkortet. Lyden i cs er ekstrem ringe. Jeg tror det er et spørgsmål om at få fjernet alle gamle drivers, da jeg tror den bruger nogle af dem. Men fejlsikret tilstand/enhedshåndtering\sysedit virkede ikke.
Jeg har ikke installeret den nyeste directx driver, da jeg har dårlige erfaringer med 9. Så jeg bruger 8.2 - har aldrig opdateret mit bundkort - bruger de nyeste via 4/1 drivers - lydkortet hedder Typhoon Acoustic 4, men jeg mener ikke det er et kort problem, da jeg somsagt får samme fejl ved mit onboard og et tredje pci kort jeg har prøvet. Hvis jeg hører midi filer, kan jeg stadig kun høre en lyd af gangen, dog melder den ikke om fejl, den spiller kun den ene. Der er et onboard lydkort på mit bundkort, det laver samme nummer som mit nuværende. Jeg har deaktiveret det i bios. Hvilken filer skal jeg søge efter / slette?
Godt spørgsmål. :) Det kan jo være blive lidt af en opgave at finde alle filer. Men som regel kan man starte med dem, som Enhedshåndtering opgiver bliver brugt af lydkortet.
Så kan man jo bagefter søge i Reg.basen efter lydkorts navnet. (F.eks. Typhoon)
Den lidt hårdere metode, er at søge efter filer (Winkey+F) og så indsætte lydkortsnavnet i Tekststreng. De filer der evt. bliver fundet, kan man så slette. Men tag en backup af dem først. Og vurder om hver fil, nu også kun bruges af lydkortet. Det kan jo være svært at skelne imellem dem, hvis du f.eks. bruger din onboard lyd.
Jeg ville nok starte med at få Onboard lyd til at virke ordentligt, og så arbejde videre derfra.
chaintech 7aja..ikke grin :O det er halvskod. Jeg prøver at slette filer, ellers må jeg formatere igen, ikke verdens ulykke, så skaffer jeg win98se denne gang. Tak for hjælpen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.