26. oktober 2000 - 10:56Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Min \"Connection\" til min DB (ODBC) vil kun udfører 1 SQL sætning
Jeg har mi Java applikation kørernde og starter med at oprette en forbindelse via ODBC til min ms-SQL Database.Efter at have udført den første SQL-sætning, er det somom forbindelsen forsvinder!? Jeg vil gerne have en permanent forbindelse sålænge progrmmetr kører.
Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.
Det ser ud som om det er en separat rutine der tager sig af åbningen. Hvis det er så prøv at lægge åbningen i starten af dit mainprogram. Det kan skyldes at de vars der oprettes går tabt når proceduren afslutter.
Synes godt om
Slettet bruger
26. oktober 2000 - 13:14#4
Jeg kan ikke forstå hvordan variabel kan gå tabt?
Variablen \"con\" (se exemplet) er statisk på samme klasse. Jeg har også prøvet at lave et objekt der holde Con variablen, men det gør ingen forskel!
Synes godt om
Slettet bruger
22. februar 2001 - 14:55#5
At lukke
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.