Avatar billede sorthvidkatkat Nybegynder
14. januar 2003 - 14:09 Der er 1 kommentar og
1 løsning

cirkel omkring et kontinent

Dette må være et af de nemme pørgsmål..
Jeg har et sattelitbillede af jorden som bagrund i mit photoshop dokument. Jeg vil gerne lave en farvet cirkel omkring Sydamerika for at understrege kontinentet..
hvordan gør jeg det?
Avatar billede kard Nybegynder
14. januar 2003 - 14:38 #1
Brug først cirkel markering værktøjet og lav cirken, der hvor du vil ha det. Så går du op i edit/rediger og vælger Stroke(ved ikke hvad den hedder på dansk... streg måske...) I dialogboksen vælger du så tykkelse, farve m.m. Tryk OK. Så skulle den være der :)
Avatar billede hcma Novice
14. januar 2003 - 15:23 #2
Husk lige at lave cirklen i et nyt lag, da du så for muligheden for at flytte din cirkel og transformere (ændre på størrelsen) uden at ændre det oprindelige lag med billedet af jorden
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester