15. januar 2003 - 12:27Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Mouse-over
Jeg har set en mouse-over button jeg gerne vil have ind på min hjemmeside. Jeg gemmer den som et gif_billede og indsætter det. Men der sker ikke noget. Mouse-over knappen opfører sig bare som et hvert andet billede nu, og er fuldstændig stille stående, hvordan skal jeg få det til at virke korrekt?
Det kræver 2 billeder for at lave en mouseover. 1 når musen ikke er over og 1 når musen kører henover. I FP2000 kan du bruge funktionen "Pegefølsom knap" som findes under "Indsæt" "Komponent". Den åbner en dialogboks der hedder "Egenskaber for pegefølsom knap" Tryk på "Brugerdefineret" og brug dem der hedder brugerdefineret billede.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.