Der udføres 500+ test og der er derfor 500+ liner pr hardware.
Mit mål er at lave en testrapport i Access der for nogle steps vedkommene blot udskriver Måltværdi, Minværdi og Maxværdi på min rapport sammen med en text jeg selv skriver på rapporten.
I andre tilfælde skal Rapporten være mere intelligent, dvs. den skal udskrive en "Oktekst" hvis Måltværdi ligger inden for min/max eller en "fejltekst" hvis Måltværdi ligger unden for....
Jeg forsøgte mig i første omgang med at programmere et program der plukkede de enkelte tests ud, og ud og indsatte tal/tekst i en ny tabel, med een post pr. hardware, men med 500+ linier giver det flere felter pr post, end Access kan klare.
Er der nogle der lige kan:
1. gennemskue min forklaring
2. komme med et bud på hvordan jeg får lavet min rapport med alle testresultateren.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hej Du kan som det første indele dem i grupper. Derefter kan der testes for om de ligger inden for en bestemt norm, og de data der ikke gør kan så udskrives i en fejlrapport. Henrik
select *, "OK Test" from Table where måltværdi between minværdi and Maxværdi Union select *, "* Error Low value*" from Table where måltværdi < minværdi Union select *, "* Error High value*" from Table where måltværdi > maxværdi
Nu ved jeg at step 2000,10 er en test af udgangspænding. Dette resultat (målt, min, max) vil jeg gerne have præsenteret i en rapport på den samme side som indgangssænding mv.
Jeg vil også gerne have et output i min rapport der siger: "Test Passed" for alle de tests der er "passed".
Ja Arnvig du kan jeg se hvad du mener, jeg har så bare det ene problem at en test kan kører flere gange. Der er et felt i tabellen sammen med min, max..... med Dato/tid. Hvordan får jeg nu kun den nyeste vist ??
Jeg har nu fået lavet et par UNIONs og der virker sku.
DUT_id Udtryk1 Gruppedefinition.Gruppe GruppeText StepDefinitions.ID StepDefinitions.Step V3023022300117 Fejl 3 Analog input 8 25 V3023022300117 Fejl 3 Analog input 8 25 V3023022300117 Fejl 3 Analog input 12 10 V3023022300117 Test OK 1 Digital Input 9 5 V3023022300117 Test OK 1 Digital Input 10 5 V3023022300117 Test OK 3 Analog input 1 211
men men men, hvordan får jeg nu sorteret dubletter fra, således det kun er den sidste test der kommer med i udskrifter ??
Jeg er glad for at du fik løst problemet. mht til dublet problemet, er du nødt til at poste det fulde format af felterne i databasen, for at jeg kan komme med en løsning
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.