Hvis du vil have dine DivX-film til at køre i din DVD-afspiller er der 3 muligheder..
1 - konverter filen til VCD - VCD er, groft sagt, den digitale udgave af VHS.. filmen fylder ikke så meget, billedet er ikke en hurraoplevelse, men det er acceptabelt, efter min mening.
2 - konverter filen til SVCD - SVCD er MPG2, det samme som DVD bruger, bare i en lidt ringere udgave.. her vil du få et godt billede.. ikke DVD-kvalitet, men det lugter af det.. problemet med SVCD er at det fylder meget, så en film som f.eks. Lord of the Rings nemt kan komme til at fylde 4 CDere.
3 - konverter filen til MPG2 og brænd skidtet på en DVD, hvilket jo kræver at du har en DVD-brænder.. hvilket jeg ikke lige regner med du har. :)
Kig på dette link:
http://www.vcdhelp.com/convertDer er en guide til hver af de ovenstående, samt links til evt. programmer du har brug for. Jeg har personligt ikke rodet med SVCD, men har lavet en del alm. VCD'ere og der har VCDhelp.com været til stor hjælp. Desuden kan du finde et program ved navn VCDeasy på:
http://www.vcdeasy.org/Som kan lave chapters i din film, fx. hvert 5. min. så man ikke behøver at spole hele filmen igennen.. Der findes også programmer som kan smide undertekster ind, lave menuer osv. :)