Avatar billede free_help Nybegynder
26. januar 2003 - 16:30 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

V B

Hejsa eksperter...
Jeg skal bruge et brugersystem programeret i VB
Det behøver ikke kunne køre over nettet og der behøver heller ikke kunne connectes andre computere på... Det skal bare være et system hvor man logger ind og kan skrive breve til hinanden...
Gider i lave det ??
Avatar billede joern Nybegynder
26. januar 2003 - 16:52 #1
Hej.

Hvilket styresystem bruger du?  Jeg har engang lavet et i VB3 (kræver altså vbrun300.dll i \system- eller \system32-mappen.

http://www.jkfsoft.dk/side6.htm  Tag dig en kigger på jkfsoft, og ellers www.danish-shareware.dk

m.v.h.  Jørn
Avatar billede martin_moth Mester
27. januar 2003 - 13:58 #2
"Jeg skal bruge et brugersystem programeret i VB.... Gider i lave det ?? "

He he he ;o)
Avatar billede joern Nybegynder
27. januar 2003 - 16:31 #3
Martin>>

Ja, du har ret.  Spørgsmålene her kan undertiden være vanskelige at begribe.  Jeg opfattede at 'free_help' spørger efter et program til at skrive breve (beskyttet af login) på én maskine.  Han og konen er på skiftehold, og ses kun vågne i weekenden, derfor skriver de til hinanden på deres PC.

Når jeg spørger efter styresystem, er det fordi det kan kræve lidt viden at få et 16-bit VB3-program (der kopieres - ikke installeres) til at fungere i Win2000 og XP.  Jeg har i hvert fald jævnligt forespørgsler når nogen har downloadet et af mine freeware-programmer til deres XP-Home.

Flere gange har jeg her på 'Eksperten' opfordret til at folk angiver VB-version og styresystem i forbindelse med deres spørgsmål.  Der er også jævnligt rodsammen af VBA og VB.

Lad os nu se om 'free_help' selv tager sine point og lukker spørgsmålet, eller der kommer et svar, han kan bruge.

M.v.h.  Jørn
Avatar billede martin_moth Mester
27. januar 2003 - 16:57 #4
Det jeg synes var "sjov" var at han kommer med et ret så omfattende(!!!) problem - og henkastet spørger, og vi ikke lige "gider lave det for ham".
Så kan han jo se sportslørdag i TV i mens ;o)

Jeg har det således, at jeg hellere end gerne hjælper folk med forståelsesproblemer, og med at få små stumper til at virke, eller kommer med ideer til overordnede løsninger. Og helst i spørgsmål, hvor jeg så selv samtidigt lærer lidt... Men dette spørgsmål lægger op til, at man skal bruge al sin fritid i en uges tid på at løse hans problem, og for hvad - for 60 points?

Men måske misforstod jeg tonen i spørgsmålet :o)

Over & Out, Martin
Avatar billede joern Nybegynder
27. januar 2003 - 20:15 #5
Martin>>

Mon ikke alle deltagere her er af samme opfattelse, det er jo også derfor sharkforum blev oprettet.  Der er næppe nogen, der vil lave et fuldt program for nok så mange point.  Så skal det da være fordi spørgsmålet indeholder en idé til noget, man kan bruge selv eller sælge til anden side.
Med al den pirat-software der er i omløb, er det en udbredt holdning at programmer ikke skal koste penge.  Selv om jeg er tilhænger af Open Source, så skal tids-forbruget jo på en eller anden måde modsvares af noget; som du selv er inde på undertiden bare af at man selv bliver dygtigere.

Nu må vi se om spørgeren overhovedet melder sig her igen?

M.v.h.  Jørn
Avatar billede free_help Nybegynder
07. februar 2003 - 11:50 #6
im right here... :o)
Avatar billede joern Nybegynder
07. februar 2003 - 12:48 #7
Hej.

Har du været på vinterferie? 
I øvrigt har jeg ikke noget at tilføje.  Sw mit oprindelige svar.

M.v.h.  Jørn
Avatar billede martin_moth Mester
07. februar 2003 - 12:56 #8
free_help: Tror du selv på, at du får nogle til at programmere et styresystem for dig, kvit og frit?

Over & Out, Martin
Avatar billede free_help Nybegynder
12. februar 2003 - 11:39 #9
Kan ho være i har noget crap liggende !
Lukker !
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester