Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
31. januar 2003 - 18:07 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Windows Billed- og faxfremviser

Hvor finder man den i Windows 2000, hvis den ikke er installeret?
Avatar billede bufferzone Praktikant
31. januar 2003 - 18:12 #1
Du kan åbne de fleste billed formater med Internet Explorer, men du kan også se billeder i paint, word, powerpoint, photo editor osv
Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
31. januar 2003 - 18:14 #2
Jeg ska lige præcis finde dét program :)
Avatar billede bufferzone Praktikant
31. januar 2003 - 18:19 #3
Jeg tror ikke dét program du søger følger med windows, men du kan downloade forskellige faxprogrammer der kan gøre det, prøv at søge på www.download.com efter fax, så får du sikkert en række muligheder du kan vælge mellem og kan måske finde det program du har set før. Det kan f.eks. være Winfax
Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
31. januar 2003 - 18:22 #4
Jooo...det følger med...jeg har set det...det er også i XP...
Avatar billede bufferzone Praktikant
31. januar 2003 - 20:17 #5
Bruge Windows Billed- og faxfremviser

Med Windows Billed- og faxfremviser kan du få vist, rotere og udføre grundlæggende opgaver med billeddokumenter, herunder også faxdokumenter, uden at skulle åbne et billedredigeringsprogram. Du kan overføre billeder til din computer fra et digitalt kamera eller en scanner, og du kan få vist billederne som miniaturebilleder. Du kan også få vist billederne i et diasshow og anmærke faxdokumenterne.

Hvis du gemmer billeder i mappen Billeder, vises disse billeder automatiske som miniaturebilleder eller som billeder i en filmstrimmel. Du kan prøve de forskellige visninger af dine billeder i Billeder ved at klikke på de forskellige kommandoer i menuen Vis. Prøv dig frem, indtil du opnår det ønskede resultat.

Åbn Billeder, og dobbeltklik på et billede for at åbne det i Windows Billed- og faxfremviser.

Bemærk!

Klik på Start, og klik derefter på Billeder, hvis du vil åbne Billeder.
Klik på Hjælp i Windows Billed- og faxfremviser for at få flere oplysninger om brugen af Windows Billed- og faxfremviser.

Bruge FaxFax gør det nemt at betjene faxfunktionerne fra computeren. Du kan konfigurere faxindstillinger, sende og modtage faxmeddelelser, spore og overvåge faxaktivitet samt få adgang til arkiverede faxmeddelelser. Når du bruger Fax, kan du vælge at sende og modtage faxmeddelelser på en lokal faxenhed, der er tilsluttet computeren, eller på en fjernfaxenhed, der er tilsluttet faxressourcerne på netværket.

Fax installeres ikke som standard under installation af Windows.

Sådan installeres Fax-komponenten
Åbn Tilføj eller fjern programmer i Kontrolpanel.
Klik på Tilføj/fjern Windows-komponenter.
Marker Fax-tjenester i guiden Windows-komponenter, og følg vejledningen på skærmen.
Bemærk!

Klik på Start, peg på Alle programmer, peg på Tilbehør, peg på Kommunikation, og klik derefter på Faxkonsol, hvis du vil åbne Fax efter installationen.
Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
31. januar 2003 - 20:25 #6
Yeah det er det program jeg søger - men jeg kunne også godt ha slået det der op i min hjælpefil*s*..

Husk det er på en W2K jeg søger..
Avatar billede bufferzone Praktikant
31. januar 2003 - 20:28 #7
Sidder på en xp i øjeblikket så du kommen nok selv til at slå det op
Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
07. februar 2003 - 22:07 #8
Ikke løst.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester