Avatar billede maxwell Nybegynder
07. februar 2003 - 14:40 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Video til PC

Hey

Jeg har lige lånt et video kamera som har en Firewire port - er der nogle som kender nogle programmer til at optage video på pc'en via denne Firewire

Gerne FreeWare men ikke et must...
Avatar billede theriz Nybegynder
07. februar 2003 - 14:46 #1
Er ikke den store haj selv, men har da prøvet at arbejde lidt med digital video. Hvis du kigger på www.dvdrhelp.com/capture findes der en masse informationer om hvordan man gør og hvad man skal bruge. Der er også noget freeware, men jeg kender detikke. Anvender selv pinnacle studio som jeg synes er udemærket og lettilgængeligt også hvis man skal redigere bagefter. Går ud fra at du har firewire indgang og tilstrækkelig hurtig harddisk og computer.
Avatar billede maxwell Nybegynder
07. februar 2003 - 14:55 #2
hvor maget koster den Pinnacle Studio ??
Avatar billede theriz Nybegynder
07. februar 2003 - 15:00 #3
de har vist en masse forskellige pakker. Hvis du kun skal have software så ligger det vist på 500-600 kr. Hvis du også skal have firewirekort så kan man vist få noget til 900-1000 kr, mener jeg. Tjek evt. www.edbpriser.dk
Avatar billede maxwell Nybegynder
07. februar 2003 - 15:04 #4
takker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester