Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 18:13 Der er 39 kommentarer og
4 løsninger

Sort skærm? Hvilke løsninger?

Hvilke løsninger kender I på problemet med sort skærm efter første genstart ved den fulde installation af Windows XP?

Jeg har prøvet:
- at køre fra cd
- fra harddisk
- boote fra cd
- vælge fail-safe i BIOS

Alt sammen uden held! Den stopper så snart den skriver "Setup is loading Windows".
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
08. februar 2003 - 18:16 #1
Et problem der desværre ofte sker, hente nedenstående installationsdisketter. Sæt dem i og boot, følg vejledningen og din installation skulle gerne kører uden problemer:
http://www.microsoft.com/downloads/release.asp?releaseid=35647
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
08. februar 2003 - 18:16 #2
Det er ihverfald den løsning der har virket da jeg havde problemet
Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 18:18 #3
Jakobclausen--> Findes der ikke en komprimeret udgave som kun kræver én diskette? (Den John_stigers linkede til kunne jeg ikke hente)
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
08. februar 2003 - 18:21 #4
hijklm >> Nej desværre, du er nødt til at bruge 6 disketter. Den indlæser en masse filer inden den begynder på installationen fra cd'en.
Avatar billede deleuran Nybegynder
08. februar 2003 - 18:21 #5
Jeg tror at det er et hardware problem. Hvad har du i dim computer?
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
08. februar 2003 - 18:22 #6
John_stigers linkede til....?

Var det den her: http://www.resten.dk/side%201%20xp.htm
Avatar billede deleuran Nybegynder
08. februar 2003 - 18:25 #7
hvad skal han bruge disketterne til. Han har sandsynligvis boot`et fra cd da han installerede XP
Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 18:27 #8
Nej, den John linkede til krævede kun én diskette.

deleuran--> Xp har for en dag siden været installeret på min computer, jeg formaterede den så og prøvede derefter igen at installere XP. Uden held.
Avatar billede deleuran Nybegynder
08. februar 2003 - 18:28 #9
Har du prøvet at trykke F8 under opstart?
Avatar billede deleuran Nybegynder
08. februar 2003 - 18:29 #10
Jeg forestiller mig at det er en driver der ikke er installeret rigtigt
Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 18:29 #11
Øh, ja. Det giver mig en masse muligheder og jeg har prøvet nogle af dem såsom safe og safe with commando prombt. Uden held...
Avatar billede deleuran Nybegynder
08. februar 2003 - 18:31 #12
jeg har oplevet samme problem når der har været noget hardware som XP ikke kendte.
Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 18:32 #13
Jamen når den nu har været installeret så sent som for én dag siden?? Jeg har ikke installeret noget hardware siden igår.
Avatar billede deleuran Nybegynder
08. februar 2003 - 18:33 #14
Jeg fjernede alt fra maskinen bortset fra ram og grafikkort og satte så en ting ind af gangen, Dermed fik jeg isoleret den del der ikke virkede
Avatar billede deleuran Nybegynder
08. februar 2003 - 18:34 #15
Prøv at installere en gang til.

Surt men det er forsøget værd
Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 18:35 #16
Ok, men hvordan nulstiller man? Sådan at Windows ikke kan huske at jeg er igang med at installere? Jeg har nemlig formateret den partition den skal installeres på, men når jeg starter op så har jeg stadig muligheden for at vælge mellem XP, 98 eller XP setup. Hvordan fjerner jeg XP setup?
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
08. februar 2003 - 18:36 #17
deleuran >> I know, jeg kan ikke forklare helt præcist hvad de gør, men de indlæser nogle filer som cd'en åbenbart ikke gøre. Jeg bootede også fra cd, men den gik i stå, hvilket den ikke gjorde vha. disketterne

hijklm >> Det er sikkert bare almindelige boot disketter og de hjælper ikke her, da de gør det somme som cd'en egentlig gør
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
08. februar 2003 - 18:37 #18
hijklm >> hvis du starter op uden disk/cd får du så ikke mulighed for at slette ?
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
08. februar 2003 - 18:37 #19
Har du ikke 6 disketter, det er da forsøget værd!
Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 18:38 #20
Hvis jeg bare starter op, så loader den fra installationsfilerne på harddisken.
Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 18:38 #21
Jeg har 5 disketter... :-(
Avatar billede deleuran Nybegynder
08. februar 2003 - 18:39 #22
Du skal formatere din partition. Hvis du ikke skal bruge 98 så delete partitionen som den er instaleret på
Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 18:40 #23
Jeg har formateret den partition hvor Xp lå på og hvor den igen skal ligge. Jeg vil fortsat køre med både 98 og XP så derfor vil jeg ikke til at slette 98.
Avatar billede deleuran Nybegynder
08. februar 2003 - 18:41 #24
den spørger dig om du vil boote fra cd i starten. Noget i retning af at du skal trykke på en tast hvis.....
Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 18:46 #25
Jeg har jo prøvet at boote fra cd. Det ændrer intet.
Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 19:21 #26
Jeg har på intet tidspunkt under installationen beskrevet hvor det skal installeres. End ikke hvilket drev det er på. Lidt mystisk.
Eneste ting jeg har valgt er hvorfra den skal hente sine installations-oplysninger og hvad mappen skal hedde hvor Xp skal installeres.

Den kan sagtens boote fra cd, men lige meget om den booter fra cd eller køres 100 fra harddisk, så går den i stå efter den har genstartet første gang og har installeret en hel masse driverfiler hvorefter den skriver "Setup is loading Windows".......og så er der sort skærm!
Avatar billede deleuran Nybegynder
08. februar 2003 - 20:56 #27
Det lyder for mig som om at du har startet installationen fra win 98. Er det rigtigt? Er du sikker på at du kan boote fra dit cd drev? Prøv at se i din bios.
Kører du med en eller 2 partitioner? Jeg vil anbefald dig at have en partition til hver styresystem. Jeg har set at det kan give store problemer med Win 98 og Xp på samme partition
Avatar billede hijklm Juniormester
08. februar 2003 - 21:23 #28
Jeg kører installationen via Win 98. Jeg kan boote fra mit cdrom drev og det har jeg tjekket i bios.

Jeg har to harddiske, hvor den ene harddisk er opdelt i tre. Xp har været installeret på den ene partition, 98 på den anden og så har der været en partition til backup.
Installationsfilerne via harddisk har jeg kørt via den anden harddisk.
Så altså Win 98 på c-drevet. Backup på d-drevet. Xp forhåbentlig igen på e-drevet og så den anden harddisk hedder h-drevet.
Avatar billede luther Nybegynder
09. februar 2003 - 21:30 #29
Har du en fladskærm?
Avatar billede aovergaard Nybegynder
09. februar 2003 - 22:06 #30
Hvis du har en fladskærm, er der angivet hvor mange mzh den højest kan køre med. Tjek lige hvor mange mzh.
Højreklik på skrivebordet
Gå i egenskaber
Gå i indstillinger
Avanceret
Fanebladet "kort"
Opdateringshastighed
Sæt din max hastighed
Avatar billede luther Nybegynder
09. februar 2003 - 22:15 #31
aovergaard: Hvordan skal have højreklikke på sit skrivebord når han ikke kan komme derind? Prøv at sætte en anden skærm til og gør hvad aovergaard siger. Hvis du altså har en fladskæm.
Avatar billede aovergaard Nybegynder
09. februar 2003 - 22:21 #32
luther >> i fejlsikret tilstand skulle det være muligt
Avatar billede hijklm Juniormester
09. februar 2003 - 22:53 #33
Jeg har ikke fladskærm.
aovergaard--> bemærk at jeg sagtens kan køre Win 98 sideløbende. (ellers kunne jeg heller ikke skrive i dette forum...)
Avatar billede hijklm Juniormester
10. februar 2003 - 17:09 #34
Det er måske mit grafikkort der er problemet. Det er nemlig blevet udskiftet siden jeg sidst installerede Win Xp. Men da jeg ikke har det gamle grafikkort liggende eller andre, så ved jeg ikke hvordan jeg løser det problem.

Hvordan får jeg Win Xp til at acceptere mit nye grafikkort?
Avatar billede aovergaard Nybegynder
10. februar 2003 - 17:21 #35
Hvis jeg var dig ville jeg gå ud på Nettet og tjekke om der ligger nogle opdaterede driver til XP til dit grafikkort, og derefter installere dem inden jeg installerede XP
Avatar billede luther Nybegynder
10. februar 2003 - 17:21 #36
Tryk F8 lige inden Windows XP begynder at starte op. Gå herefter i Fejlsikret tilstand og sæt opløsningen ned her. Genstart så igen og se om det virker.
Jeg tror dog ikke det er det der er problemet. Jeg har ikke til dato set et graffikort som ikke virker på Windows XP. Da du ikke har en fladskærm kan det måske være din RAM som er gået i stykker. Her er XP meget mere følsom end 98. Hvis du har mulighed for det kunne du prøve at sætte en anden klods i maskinen.
Avatar billede luther Nybegynder
10. februar 2003 - 17:27 #37
aovergaard: Hvordan skal de driver installeret under Windows 98 have inflydelse på Windows XP? Det er jo 2 forskellige separate enheder?
Avatar billede hijklm Juniormester
10. februar 2003 - 18:03 #38
Jeg har jo formateret min partition med Xp så jeg kan ikke køre fejlsikret tilstand og vælge at sætte opløsningen ned. (kan godt gøre det i Win 98, men hvad hjælper det)

Mine ram har virket fint og har jo kørt Xp indtil for to dage siden. Jeg valgte selv at formatere og så pludselig gider den ikke installere igen.

Hvilke opdaterede drivere skal jeg installere? Og skal jeg installere dem i Win98? Jeg kører Detonator 29.42 i Win 98 og kan jo af gode grunde ikke gøre noget i Xp.
Avatar billede hijklm Juniormester
10. februar 2003 - 22:07 #39
Jeg kan se i Partition Magic at den partition jeg gerne vil installere Xp igen på er en Logical. Er det ikke noget med at Xp skal installeres på en primær?
Hvordan får jeg den til at være primær istedet? Jeg har Partition Magic 4.
Avatar billede luther Nybegynder
10. februar 2003 - 23:18 #40
Windows XP kan sagtens køre på en Logical partition Det er ikke dit problem. Bemærk når du til sin tid for Windows XP er det kun Partion Magic 7.0 og 8.0 der virker.
Avatar billede johnstigers Seniormester
11. februar 2003 - 09:32 #41
da alle skal følge reglerne bedes du lukke dette spørgsmål da det er det nyeste, for du her jo oprettet det før: http://www.eksperten.dk/spm/314945
Avatar billede deleuran Nybegynder
11. februar 2003 - 13:57 #42
Jeg er sikker på at det er dit grafikkort der er problemet. Jeg har selv været ude for det samme. lån et grafikkort og installer Win Xp. Derefter skal du opdatere Xp for derefter at slukke maskinen og sætte dit eget grafikkort i. Så virker det. Det gjorde det for mig.

Jeg må desværre sige til Luther at der findes grafikkort som XP ikke kender. Mit var et Geforce
Avatar billede aovergaard Nybegynder
11. februar 2003 - 14:16 #43
takker for point:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester