Avatar billede sbp Nybegynder
12. februar 2003 - 13:06 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Tekst & grafik

Hvad findes der på marked, til at lave tekst og grafik. Vi er en skole der kører VMStudio fra FAST.

På forhånd tak.

mvh.
Søren B. Petersen
Avatar billede Slettet bruger
12. februar 2003 - 13:07 #1
Prøv et kig på: http://www.videoredigering.dk/
Avatar billede henninga Novice
15. februar 2003 - 23:28 #2
VM Studio fra FAST leveres med et program til at lave titler.
Grafik laver i med et grafikprogram og importerer så den færdige grafik i projektet.
Jeg har engang arbejdet med VMStudio, men arbejder nu med det nyere program Purple som også findes i en billigere version med navnet Edition fra Pinnacle. Prøv at kigge på deres side  www.pinnaclesys.com - de har overtaget FAST.
HenningA
Avatar billede cgleerup Nybegynder
19. februar 2003 - 21:10 #3
FAST som desuden har ændret navn til liquid kan fint køre sammen med filtyper som:
.tif
.psd
.tga
.jpg
.bmp

osv. - dog skal alle billeder være gemt som RGB (ikke CMYK).

Jeg kender en hel del til fast/liquid, men må dog indrømme at jeg er i tvivl om interfacet i den løsning du sidder med. Men med hensyn til tekster kan du prøve at trykke "F2" - det starter i FAST 2.5 en Character Generator omend noget primitiv, tilgengæld effektiv (ved ikke om den kun er at finde i større systemer) - den benytter desuden også .tga filer.

Når du bruger grafik i Fast kan du med fordel benytte eksempelvis .psd filer, altså filer direkte fra photoshop - de må gerne indeholde flere lag, og behøver ikke at være ligmed eller mindre end 720x576 (tv-standardopløsning) de kan sagtens gå uden for skærmen og på samme måde være mindre end skærmen. Hvis i eksempelvis laver en tekst i photoshop (RGB farver) og sletter baggrundslaget så i kun har et tekstlag med en usynlig baggrund (Checkerboards) så kan i uden at omdanne tekstlaget til et almindelig lag, gemme filen som psd og importere den til FAST softwaren, og vupti har i en tekst/billede som nemt og hurtigt kan rettes til - desuden er baggrunden keyet væk fra starten.

Men endnu engang vil jeg påpege at jeg kun kender til de større udgaver af FAST.
Avatar billede henninga Novice
19. februar 2003 - 21:18 #4
cqleerup> Ja Liquid og Purple og Edition - forskellige versioner af det samme program.
Avatar billede cgleerup Nybegynder
20. februar 2003 - 07:13 #5
...blue og purple field, i know - men jeg har læst hans spørgsmål igennem, VMStudio - kan evt. være i kategorien DazzleFast som er mere consumerbaseret, og der har softwaren ikke altid været den samme, desuden har du da ret i at det er samme software på semipro, og pro udgaverne - men ikke helt alligevel. For alt efter hvilken suite du sidder ved, silver, blue, purple, purple field osv. så er der visse optioner som intergrere sig direkte i programmet, samt versionensforskelle der bibringer nye CG moduler hurtigtaster og i den dur. Altså er det samme grundsoftware men optioner kan lukke op for, og lukke af for diverse moduler og jeg spørger derfor ind til problemet for at hjælåe bedst muligt.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester