Avatar billede thrill Nybegynder
16. februar 2003 - 12:33 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Indscanning af bog ?

PÅ hvilken måde scanner man nemmest en (hel) bog, altså hvilken scanner skal man gå efter ?

Hvad med en A3 scanner, findes sådan en ?
Avatar billede dach Nybegynder
16. februar 2003 - 12:39 #1
jeg kender kun SCSI-2 A3 flatbed scannere. De koster kassen - omkring 10.000.
Hvis du scanner en hel bog, skal du også have meget diskplads. Herudover tager det laaang tid. Er det værd at bruge så lang tid & mange penge på at scanne en bog?
Pas også på copyrights!
Avatar billede dach Nybegynder
16. februar 2003 - 12:41 #2
Avatar billede thrill Nybegynder
16. februar 2003 - 12:46 #3
Det var mest for at undersøge hvad der findes, jeg har hørt noget om Z-låg, hvad er det ?
Avatar billede lede Nybegynder
18. februar 2003 - 23:38 #4
Nu ved jeg ikke hvad formålet er med at scanne en hel bog, men i teorien kan du jo scanne 1 side ad gangen på en almindelig A4 scanner, det tager dog lang tid. Med hensyn til harddisk plads, vil jeg sige at især hvis man konverterer bogens tekst til noget som f.eks. Word kan genkende ved hjælp af et OCR program (Optical Character Recognition), fylder det ingenting. Men det kræver en Scanner og et OCR program, samt en masse tålmodighed for et sådant projekt. Kender dog ikke Z-låg og har aldrig hørt om en scanner der kan bladre i bogen automatisk. Man kunne dog købe bogen, samt f.eks. ovenstående Epson scanner i en PRO udgave (eler en tilsvarende i A4), så kunne man skære alle siderne pænt ud af bogen og lægge dem i arkføderen til scanneren. Epson 10000+ Pro har en automatisk Duplex Arkføder, som vender papiret og scanner på begge sider. Derudover følger der OCR software med, og vupti har den scannet hele bogen. Det er dog en dyr løsning, og drejer det sig om én bog er det nok billigere at hyre en til at indtaste den manuelt :)
Avatar billede dach Nybegynder
19. februar 2003 - 19:09 #5
Jeg tror at et Z-låg er et låg, til en flatbedskanner, som har et hængsel. Dette ville kunne begrænse indfald af falsk lys ved scanning af 3d-objekter - som f.eks. en bog.
Men som lede også er inde på : det er en kæmpe opgave!
Avatar billede lrd Nybegynder
16. marts 2003 - 14:15 #6
endnu en fidus der ikke afslutter sine spørgsmål. Kik hans profil....
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester