Avatar billede baker.mc Nybegynder
19. februar 2003 - 18:49 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

bios

Jeg har et "gammelt" soltek kav+ bk. som jeg har en ide om at opdatere bios på. Har hørt det er det der skal til for at få den til at køre med Xp-cpuér. Nu har jeg aldrig rodet med bios før og vil lige høre om der er en bamhjertig sjæl der vil fortælle mig hvordan det skal gøres.

mvh  Baker
Avatar billede amd Nybegynder
19. februar 2003 - 18:58 #1
Du skal bare hente flashing filer på www.soltek.de .
Derinde står der hvordan du skal gøre med de enkelte kort
Avatar billede lrd Nybegynder
20. februar 2003 - 11:26 #2
Men pas på. Får du den forkerte Bios av av av *SS*
Avatar billede voiceman Nybegynder
20. februar 2003 - 12:57 #3
Gå ind på soltek's hjemmeside og hent updateringen til dit bios, som lrd siger skal du passe på at det ikke får den forkerte.
Som regel er updaten en .exe fil muligvis sammen med en eller anden form for datafil.
Flashing af bios:
1. kopier filen/filerne (updaten) til en diskette
2. start computeren op i dos, med så meget konventionel hukommelse ledig som muligt, jeg mener at de fleste flash'inger kræver omkring 600k ledig.
Det er vigtig at man ikke har kørt nogle memoryhandlers såsom emm386, når man skal flashe sit bios. Man må helst heller ikke have DEVICE'ed sys-filer. det gælder og¨så himem.sys.
Så kort sagt, SÅ RÅ DOS SOM MULIGT.
3. Når du har starten en god dos, så indsætter du disketten og kører .exe-filen.
NB: det er vigtigt at du IKKE GENSTARTER ELLER SLUKKER FØR programmet ber dig om det.
Det vsr det.
se evt. www. (linket kommer som en kommentar senere)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester