Avatar billede gulbaek Nybegynder
21. februar 2003 - 08:39 Der er 3 kommentarer og
4 løsninger

sende og modtage sms beskeder

Er det muligt at lave et program der kan sende og modtage sms beskeder ?
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
21. februar 2003 - 08:41 #1
Ja, hvis mobilselskaberne giver lov til at sende sms via email. Der er i øvrigt lavet sådanne programmer.

BTW: For at sende sms via email, så skulle man førhen sende en mail til

<telefonnr>@sms.tdm.dk

for at sende via teledanmark.
Avatar billede gulbaek Nybegynder
21. februar 2003 - 08:43 #2
Er der slet ikke indbygget nogle smarte ting til det i .NET ?
Avatar billede c971572 Nybegynder
21. februar 2003 - 08:44 #3
Det er ikke længere muligt at bruge..

<telefonnr>@sms.tdm.dk
<telefonnr>@sms.orange.dk osv.

Så med mindre du laver en konkret aftale med et teleselskab, og dermed skal du betale x antal ører pr. sms så bliver det nok et problem...
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
21. februar 2003 - 08:44 #4
Ikke, hvad jeg kender til.
Avatar billede burningice Nybegynder
21. februar 2003 - 08:46 #5
gulbaek>> nej.. og hvad skulle det dog være... sende sms gennem lydkortet?

Du kan dog købe en sms-gateway til et par mange 1000 kr, og bruge den til at sende/modtage sms'er. Du kan også koble en mobil til computeren og bruge den som gateway :)
Avatar billede congame Nybegynder
21. februar 2003 - 09:13 #6
Du spørger om der ikke er nogle smarte ting i .NET, og jo det er der.
Hvis du åbner messenger og går ind i funktioner, så er der et faneblad der hedder Phone(kan ikke lige huske hvad den hedder på den danske version), herinder trykker du på mobilindstillinger. Når du har gennemført guiden, kan alle i din kontaktliste sende gratis sms til dig, jeg bruger det selv meget.
Avatar billede nielslbeck Nybegynder
21. februar 2003 - 09:23 #7
Hvis du ikke selv vil lave programmet, men bruge et der allerede er lavet til at sende/modtage dine SMS'er, kan du benytte Mobile SQL (http://nielslbeck.com/webdesign/MobileSQL.asp). Med det program skal du blot koble en god gammel Nokia 5110 til din computer, og har derefter direkte adgang til dine ODBC-databaser via SMS'er. Nu ved jeg ikke noget om hvad du skal bruge programmet til, men det kunne jo være noget med databaser - og så er MobileSQL kanon!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester