Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
ja det er det en wireless printserver gør! men ja det kan man godt både HP, Linksys, Dlink og mange andre har wireless printservere de koster fra ca. 1000,- og opefter, og de fleste af dem beskriver hvilke printere som de ikke kan bruges på
okay! men når man så køber sådan en trådløs fætter :D hvad skal du så ellers bruge? Et trådløst netkort eller noget sådan lignende? Ps: jeg er i gang med at få installeret en trådløs ADSL forbindelse til internettet. kan jeg så ikke bruge det netkort.
I princippet kan du bruge et hvilket som helst kort. Jeg bruger et Compaq kort, men D-Link laver også kort. Jeg har en Pro@ccess ADSL forbindels med en Speedstream router. Jeg har så sat D-Link'en på Speedstream routeren, og derfra sat printeren på, da jeg kun bruger den som trådløs printserver (en printserver fra f.eks. HP koster det samme son D-Link'en, uden den dog er trådløs, og så er den kun printserver). Hvis du har en routerløs ADSL forbindelse sætter du bare kablet fra ADSL modemet i D-Linken, og lader den være DHCP server for dit LAN. Her kan du sætte 4 pc'er på med kabler og samtidigt køre trådløst, og sætte en printer på routeren. Du kan konfigurer D-Linken via en browser, og sætte den op til en del.
I princippet kan du sætte alle de trådløse klienter på du vil, men de skal deles om 10Mbit på D-Link'en, hvor imod de pc'er der koblet op via kabler har 100Mbit på LAN'et (mellem dine pc'er), og 10Mbit ud på WAN'et (Internetet)
Ikke andet end et trådløst kort i alle pc'erne, og at de kan "se" hinanden, som ved et normalt netværk, men som sagt så har alle de trådløse klienter kun 10Mbit at deles om (D-Link'en understøtter også 22 Mbit).
så det vil sige at med et trådløst netkort i alle pc'er, og en printserver. kan du spille mod hinanden komunikere med hinanden, og printe på samme printer?'
Jepper. Jeg har 3 pc'er, der alle kan printe trådløst via printserveren, igen så kan alle trådløse klineter, der kan "se" printserveren printe til den. Og de pc'er der sidder på via et kabel.
Puha...det kommer meget an på hvilket hus den sidder i. Hvis der en meget beton (armeringsjern)kan du få problemer. De skriver op til 100m indendørs, og op til 400 udendørs, men det er vist meget optimistisk. Jeg har kun prøvet at teste på ca. 20 m. i et parcelhus.
nå okay! jeg bor i et murstens hus i hellerup. og havde tænkt mig at installere printserveren i kælderen, have en computer. på 1.sal og en i stuen. men nu får vi at se
nu har firmaet éndelig bestilt internettet, og jeg ser at de har bestilt en trådløs router med, så jeg skal kun bruge en printserver, så hvilken skal jeg vælge?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.