Avatar billede nixon Juniormester
24. februar 2003 - 12:55 Der er 18 kommentarer og
1 løsning

optokobler ?

tjaa... 

jeg har et mindre problem "håber jeg" .. Jeg skal bruge en optokobler på udgang og indgang på 2 porte ..


hvordan pokker gør man ? ... der er 4 ben på, og der er noget med at der skal en modstand på for at løfte den op ? .. jeg fatter hat

håber der er en der har lidt mere forstand på det end jeg har og gider bruge 5 min på en bruger forklaring eller henvisning til en side hvor der er uførlig hjælp

på forhånd tak
NixoN
Avatar billede scb Praktikant
24. februar 2003 - 13:05 #1
En optokobler er en lysdiode og en foto transistor i samme hus.
Lysdioden i optokobleren skal have en formodstand som enhver anden lysdiode.
Fototransistoren der bliver ledende når lyset rammer den, giver en svag styrespænding, som så bruges til at styre en IC eller transistor.

Her er et eksempel på brug af optokoblere til seriel interface:
http://chaokhun.kmitl.ac.th/~kswichit/Rs232_web/Rs232.html
-SCB
Avatar billede nixon Juniormester
24. februar 2003 - 13:24 #2
i mit tilfælde er det en IC :) ...

hvis jeg forstår tegningen http://chaokhun.kmitl.ac.th/~kswichit/Rs232_web/Rs232_sch.gif rigtigt, så kommer signalet gennem ben5 over til ben 2 ?
"dog uden at de har forbindelse med hinanden"

ben 1 forsynder ben 2 med spændning

hvad laver ben 4 ? ..
Avatar billede scb Praktikant
24. februar 2003 - 13:37 #3
Nej....
Det er altid en IC, men princippet er som jeg skriver.
Hvis du tager den øverste optokobler, så er lysdioden på ben 1 og 2 hvor ben 1 er forbundet til R6 der er formodstand, dvs styresignalet kommer ind på ben 2.
På den anden side af optokobleren, hvor fototransistoren er på ben 5 og 4, Signalet kommer ud på ben 4, og ben 5 forsynes med den spænding man vil have ud når fototransistoren i optokobleren leder.
-SCB
Avatar billede nixon Juniormester
24. februar 2003 - 14:06 #4
ahh...  ok, nu tror jeg at jeg fanged den.

ved du hvordan man regner modstandene ud ?
ang kondensator C2/C4 .. er det ikke til at fjerne støj ? .. er der en grund til at de ikke er lige store ??
Avatar billede nixon Juniormester
24. februar 2003 - 14:08 #5
ups .. hvad hvis det skal være på udgangen til en IC ? ..
Avatar billede nixon Juniormester
25. februar 2003 - 14:25 #6
Jeg skal bruge denne optokoblere  ...  en på udgang og en på indgang

http://www.doob.dk/eksperten/opto_smd.gif

please help ...

hvordan sætter jeg den op ? "med modstande om kondensatore" .. systemet køre på 5volt ... hvor meget signal/spænding/strøm der kommer på ind og udgangen ved jeg ikke .. men kredsen bliver som sagt forsynet med 5v
Avatar billede scb Praktikant
25. februar 2003 - 14:59 #7
Uden at kende resten af dit kredsløb, vil jeg foreslå følgende:
Ben 2 forbindes gennem en modstand på 2200 ohm til 5 volt.
Ben 3 tilsluttes udgangen fra dit kredsløb.
Ben 8 og 7 tilsluttes fast 5 volt.
Ben 5 tilsluttes GND altså minus i opstillingen.
Mellem ben 6 og 8 tilsluttes en modstand på 2200 ohm.
Og endlig så har du signalet ud på ben 6.
Så signal ind på ben 3 og ud på ben 6.
Men hvorfor vil du have en optokobler i dit kredsløb, hvis det er for at lave galvanisk adskillelse skal du huske at dine 5 volt skal komme fra hver sin strømforsyning, ellers er det intet værd at sætte en optokobler i.
-SCB
Avatar billede nixon Juniormester
26. februar 2003 - 09:52 #8
Som du sikker har opdaget, er dette bestemt ikke min stærke side :( .. hvilket mit forstålige dansk åbenbart heller ikke er.

Der er godt nok 2 ben på min IC, men de skal ikke forbindes sammen. Ved hjælp af 2 optokoblere skal jeg gøre det muligt at kunne sende et sigal ud og ind
se evt http://www.doob.dk/eksperten/opto_2.gif

skal de stadigvæk forbindes som du forklarede ovenover ??

på forhånd tak

ekstra spørgsmål: hvordan kom du frem til 2200ohm og skal der bruges afkoblingskondensatore til at ???..
Avatar billede scb Praktikant
26. februar 2003 - 10:08 #9
Sidste spørgsmål først:
2200 ohm er valgt ud fra den strøm der skal få lysdioden til at lyse, og ud fra hvad jeg tror dit kredsløb kan give.
Det er altid fornuftigt at bruge de afkoblingskondensatore som databladet siger, så 100 nF mellem ben 5 og 8, og husk der skal GND på ben 5.

Sådan som du har tegnet det, burde det virke, men da jeg ikke kan se hvad dit sende og modtage ben er forbundet inde i boxen, er det svært at sige.
Hvad er det for nogle signaler du skal overføre med optokoblerne, hvis det er serielle data, hvor hurtigt skal det kunne køre.

-SCB
Avatar billede nixon Juniormester
26. februar 2003 - 10:46 #10
nåå ja .. glemte GND :)

det skal kunne kørre fra 32khz til 16MHz

kan det give problemer ? ..
Avatar billede scb Praktikant
26. februar 2003 - 10:56 #11
Uha... 16 Mhz så er det ikke bare lige, så skal man vide ind og udgangsimpedanser på den "IC" du viser med ind og ud, man kommer sansynligvis også til, med oscilloscope at finjustere modstande og afkoblingskondensatore.

Det er nødvendig med et komplet diagram, over hvad du tilkobler på indgangen, hvad udgangen kobles til og indholdet i din "IC".
-SCB
Avatar billede nixon Juniormester
26. februar 2003 - 11:45 #12
Problemet er bare at jeg ikke ved hvad der ender med at være på ind og udgangen "da det ikke er noget jeg alene kan beslutte/ikke er bestem endnu"..

Jeg skal "bare" gøre klar til at man kan benytte dem "lyder det for underligt" ..

Kort forklaring: Jeg har fået til opgave at lave en design mæssig opgave over et testboard .. bordet skal så havde nogle mulighedder, f.eks optokoblere, dioder osv ..

Jeg har mindre forstand på hvordan det hele virker .. håber dog at komme til det "ville jo være fedt" ..
Avatar billede scb Praktikant
26. februar 2003 - 11:55 #13
Den "IC" du skriver S og M på hvad er det ?
Avatar billede nixon Juniormester
26. februar 2003 - 11:56 #14
en AVR fra atmel
Avatar billede nixon Juniormester
26. februar 2003 - 11:58 #15
benene er ikke placeret der hvor jeg har tegnet dem .. og der er en del flere .. jeg skal heller ikke kun lave en 1 indgnag og udgang, men 8, men da det jo er det samme der skal gøres, har jeg kun tegnet en ind
Avatar billede nixon Juniormester
26. februar 2003 - 12:00 #16
f.eks en at90s8515 ... så skal der laves en port "8 ben" med indgang og en port med udgange ..
Avatar billede scb Praktikant
26. februar 2003 - 19:00 #17
Ok, se det kunne jo have været rart at vide fra starten af, at det var til en microprocessor, jamen så burde opstillingen med optokoblerne kunne bruges, måske skal modstandene i udgangen så være 4700 ohm, da du sikkert ikke kan trække så meget strøm ud af en microprocessor.
-SCB
Avatar billede scb Praktikant
17. marts 2003 - 19:26 #18
Lukketid?
Avatar billede nixon Juniormester
19. marts 2003 - 10:01 #19
Tak for hjælpen :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester