For at brænde din video på CD skal du eksportere din færdige film i en avi-fil med DV eller Cinepak codec. Lav den helt som hvis du ville køre den ud på bånd.
Hvis det skal være en Video-CD kan du lave den med Nero brænderprogram (eller et andet). Du vælger bare at brænde en VCD og vælger den fil du vil brænde, så konverterer brænderprogrammet selv til MPEG-1.
Hvis du vil lave Super-VCD skal du bruge f.eks. TMPGEnc til at konvertere din avi-fil til MPEG2. Den kan derefter brændes med Nero (eller andet) program på en VCD.
På en almindelig CD kan der være ca. 74 minutter VCD og ca. 35-60 min SVCD.
Title i Premiere kan laves med blå baggrund ved at lægge en blå kasse bag ved teksten. Først tegner du en kasse som er udfyldt (højre del af værktøjet) og derefter vælger du farve til teksten og indsætter den over kassen.
Du kan læse lidt her:
http://www.abmedia.dk/video/HenningA