Avatar billede je79ayps Novice
03. marts 2003 - 10:38 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

E-mail adresse ala test1@test2.test3.dk

Hvis nu man har et domæne som hedder test3.dk hvordan får man så tilføjet noget foran dette ifm. en e-mail adresse? Altså sådan at det bliver i stil med denne test1@test2.test3.dk - er det subdomæner og virker det også ved e-mail?
Avatar billede cougar Nybegynder
03. marts 2003 - 10:51 #1
test2.test3.dk
Skal sættes op i din DNS.

email test1@test2.test3.dk
Skal sættes op i det mailsystem.
Avatar billede je79ayps Novice
03. marts 2003 - 12:35 #2
I min DNS - vds. på mit webhotel?
Avatar billede cougar Nybegynder
03. marts 2003 - 16:16 #3
Ja, hos din webhotel udbyder, skal du sikre din at DNS (Navne Service) indeholder test2.test3.dk, derefter skulle det bare være at oprette en email med test1@test2.test3.dk.
Avatar billede je79ayps Novice
12. marts 2003 - 19:16 #4
Æv min udbyder kan ikke gøre det, så jeg skal selv have en mailserver - træls!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester