Avatar billede lauritsen Nybegynder
08. november 2000 - 14:13 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

Win sender ikke DHCP forespørgsel ud med det samme

Jeg har fornylig sat en RedHat Linux 6.1 til at lege DHCP-server på mit hjemmenetværk. Og det fungerer sådan set også fint - pånær én ting:

Windows Me-maskinen, som logger på netværket via DHCP, sender først forespørgslen ud et par minutter efter Windows er hentet ind, hvorfor jeg så ikke kan bruge netværket indtil da. Mit gæt er, at det er noget der skal sættes op i Windows, men jeg kan ikke finde det.

Når den så har sendt forespørgslen ud og fået svar, er der ingen problemer overhovedet med netværket, og hvis jeg i winipcfg beder om at få ip-adressen opdateret på serveren er der heller ingen problemer.
Avatar billede gozar Nybegynder
08. november 2000 - 15:20 #1
Jeg tror forklaringen, ligger i at win starter netværket op til sidst. Eller måske er der sat flugeben i hurtig logon under netværk / egenskaber for microsoft klient til netværk.
Avatar billede svindler Nybegynder
08. november 2000 - 15:38 #2
Er du koblet til en switch?
Nogen switche åbner først op efter et stykke tid, når de er sikre på, om det er en bridge eller switch der er koblet på. Dette sker for at forhindre spanning tree loops, og kan som regel konfigureres.
Hvis du har en Cisco switch kan jeg hjælpe dig, hvis du oplyser modellen.
Avatar billede lauritsen Nybegynder
08. november 2000 - 16:23 #3
nej, jeg har en hub - den er vel ikke så avanceret.. ;-)

det virker bare mystisk at win skulle starte netværket op til sidst, for hvis jeg konfigurerer en IP istedet for at sætte den til at hente en hos DHCP\'en, kan jeg bruge netværket med det samme windows er hentet ind.
Avatar billede svindler Nybegynder
08. november 2000 - 16:26 #4
Prøv at sniffe hvad der sker, når du tænder din Windows.
Du har formodentlig tcpdump installeret på din linux.
Skriv f.eks. \"tcpdump -pi eth0\" og se, hvad der kommer hvornår.
Avatar billede lauritsen Nybegynder
08. november 2000 - 17:21 #5
under egenskaber for \"Klientprogram til Microsoft-netværk\" er der hak i \"Log på og genopret netværkstilslutninger\", ikke \"hurtig logon\" - skal jeg sætte hak i \"Log på windows NT-domæne\", for det er vel hvad WinMe tror det er?

Jeg prøvede at sniffe med tcpdump, men denne gang sker der faktisk overhovedet ingenting. Jeg får ikke tildelt nogen ip. Men jeg kom i tanker om at det måske kan være fordi win-maskinen er en bærbar og netkortet sidder i pcmcia-porten. Pcmcia-portens driver indlæses først under opstarten af windows, og hvis nu det sker efter windows havde planlagt at starte netværket op...
Avatar billede lauritsen Nybegynder
08. november 2000 - 18:37 #6
jep, jeg har lige prøvet med en stationær windows-maskine. Her kører det hele som det skal.

Når jeg kører winipcfg på den bærbare, fortæller den mig at \"mediet er afbrudt\" indtil den har fået sig taget sammen til at spørge DHCPen.

Nogen, der kender en metode til at aktivere netværksdelen i windows \"on command\"? Forny-knappen i winipcfg virker ikke..
Avatar billede lauritsen Nybegynder
13. november 2000 - 23:06 #7
Hmm.. mit problem blev ikke helt løst, men jeg fandt ud af hvad der var i vejen, og at det ikke helt hører under det oprindelige spørgsmål, så jeg har delt pointene mellem jer..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester