Avatar billede sigsten Nybegynder
10. marts 2003 - 13:37 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Animationer i Image Ready...

Hej

Jeg er ved at træde mine spæde sko i Image Ready da jeg i mit job vil skulle bruge det til at lave gif animationer.

Det går dog pt. ikke så godt og jeg har der lige et par afklarings spørgsmål!!

Jeg skal lave en banner hvor jeg har en fast baggrund der skal være gennemgående på hele banneret. Herpå skal der så tone noget forskelligt text frem.
Som jeg har lavet det nu har jeg et laver/frame for hvert "item" ...altså text + billeder der skal tone frem. På alle layers har jeg også baggrunden som jo skal være der hele tiden!!
Mit spørgsmål går nu på hvordan jeg laver de faktiske animationer på bannert og fastholder min baggrund.
Idet jeg laver alle layers til frames og laver en tween på et layer med text for at få det til at tone frem, bliver baggrunden også transperant.

Så det jeg gerne vil vide er hvordan man i bund og grund laver en så simpel ting som at få noget text til at tone frem!!!!!!!!

En tutorial på dette er også meget velkommen! Desuden er gode links til ImageReady selvfølgelig også noget jeg kan bruge

På forhånd tak!!
10. marts 2003 - 13:45 #1
Her finder du alt hvad der er værd at vide om Image Ready:
http://www.stickysauce.com/tutorials/imageready/tutorialsindex.htm
Avatar billede spe Nybegynder
10. marts 2003 - 13:50 #2
Jeg har lidt her om banner og ImageReady http://www.dtpkursus.dk/Imageready.html
Avatar billede sigsten Nybegynder
10. marts 2003 - 14:02 #3
Spe>>

Det er nogenlunde det du viser i banner 2 jeg har brug for. Mit problem er dog at jeg har noget forskelligt "fast" grafik og billede som skal være på baggrunden. Mit problem er at der også er "opasity" på baggrunden. Hvad skal jeg gøre ved det?
Avatar billede spe Nybegynder
10. marts 2003 - 14:13 #4
Og det er det der giver problemer når du tweener?

Kunne løsningen være at gå ind i de enkelte billeder og sætte den fast grafiks opsitet til samme opasitet i alle billederne. Når du står i en frame og vælger et lag og redigere i f.eks. opasiteten gælder den redigering i den frame.
Avatar billede sigsten Nybegynder
10. marts 2003 - 14:29 #5
Joo måske...men hvordan gør jeg det?

Jeg synes nu heller ikke det kan passe at man ikke kan sætte en fast baggrund - det synes jeg virker mærkeligt!!
Avatar billede spe Nybegynder
10. marts 2003 - 14:37 #6
Du burde også kunne sætte en fast baggrund. Det er jo netop det jeg har i mit eksempel.

Du gør det som jeg beskrev ovenfor. Vælg en frame, vælg det lag din bagggrund ligger på og se om opasiteten er som den skal være ellers indstil den.

Jeg vil gerne se på din fil hvis du er interesseret måske lettere at se hvad der går galt. Min mail er sup@tdcadsl.dk
Avatar billede sigsten Nybegynder
10. marts 2003 - 15:04 #7
ok jeg sender det lige til dig!!
Avatar billede spe Nybegynder
10. marts 2003 - 15:22 #8
Jeg har set på din fil. Du har den tekst du vil fade liggende i samme lag som en kopi af baggrunden og så animere baggrundeskopien jo også.

Jeg har lavet en udgave uden kopien af baggrunden i tekstlaget, er det sådan du vil have det til at virke?
Sendt til dig.
Avatar billede spe Nybegynder
10. marts 2003 - 15:27 #9
Prøv at læse det jeg skriver i webbanner 1 om at forberede en fil til ImageReady. Det er det samme du skal gøre når du vil lave en hvor teksten toner/fader. Jeg beskriver en bevægelse i webbanner 1 du skal blot erstatte de trin med det jeg forklarer i webbanner 2.
Avatar billede sigsten Nybegynder
10. marts 2003 - 15:37 #10
Jo det var lige præsis det det jeg ville have den til at gøre!!

OK jeg prøver lige at se på det igen!! ...jeg vende tilbage om lidt :)
Avatar billede sigsten Nybegynder
10. marts 2003 - 15:53 #11
ok...Der faldt ti-øren så endelig...!! Nu har jeg vist fanget ideen!!! Mange tak for hjælpen!!!!!! Det var jo ikke så svært når bare man læser hvad der står!!!!!

erikjuul>>også tak til dig for linket!!
Avatar billede spe Nybegynder
10. marts 2003 - 16:01 #12
:-) Selv tak
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester