Avatar billede dover Nybegynder
11. marts 2003 - 10:50 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Hjælp til forespørgsel

hejsa

Jeg sidder og slås med at forenkle noget som min forgænger har lavet.

det drejer sig om at jeg har en tabel med en masse dagbogshændelser hver dagbogshændelse har et sagsNr, og en dato. (og mange andre oplysninger)

det jeg skal bruge er en forespørgsel der kan udvælge den nyeste dagbogshændelse på hver sag.

han har løst det ved et hav af forespørgsler i tre seperate databaser! det her medført at det tager 3 kvarter at køre morgenkørslerne..... (selvfølgelig er kørslerne noget mere komplicerede end jeg beskriver ovenfor, men det er hovedproblemet)

-Dover
Avatar billede proaccess Nybegynder
11. marts 2003 - 12:10 #1
Hvis vi går ud fra at din tabel hedder "Dagbogshændelser", og dine specifikke felter "sagsNr" og "dato", så kan du prøve med nedenstående forespørgsel:

SELECT D.* FROM [Dagbogshændelser] AS D WHERE [dato]=(SELECT Max([Dato]) FROM [Dagbogshændelser] WHERE [sagsNr]=D.[sagsNr])

Du skal være opmærksom på, at hvis der er 2 records med samme tidspunkt for 1 sag, så kommer BEGGE med !!!
Avatar billede dover Nybegynder
11. marts 2003 - 12:42 #2
takker, ser ud til at virke fint!

mht. to records på samme dag bliver det nok ikke noget problem idet det er langt datoformat med tid.

-Dover
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester