Avatar billede wiuf Nybegynder
11. marts 2003 - 16:35 Der er 1 kommentar

.htaccess ErrorDocuments redirect og .php filer?

Hej,

har et lille problem med mine custom ErrorDocuments.

F.eks fejl 404, det virker fint når det er en .html side der ikke findes, er det dog en .php fil der spørges efter så får jeg ikke min "egen" 404 side, men istedet:

404 Not found

The requested URL /[filnavn].php was not found on this server.

Min viden rækker lige til at det nok har noget at gøre med at .php filer parses først, men så heller ikke længere :/

Jeg redirecter via en .htaccess fil i roden af min webfolder da jeg af gode grunde ikke har adgang til mit webhotels httpd.conf fil. .htaccess filen har kun én linie;

ErrorDocument 404 /error/404.html

Any takers?
Avatar billede wiuf Nybegynder
11. marts 2003 - 17:39 #1
Argh, nevermind, har lige fundet ud af at mit webhotel kører PHP i CGI istedet for module.

Geez.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester