20. marts 2003 - 10:31Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Trusted domains !
Jeg har 5 lokationer som ligger spredt i det ganske danske land. Disse 5 lokationer har hver især deres egen filserver som også fungere som pdc. 2 af lokationerne køre NT4 server og resten Win2000 Server.
De 5 lokationer kører hver deres eget IP subnet og er bundet sammen i et stjerne-net af VPN forbindelser.
Nu kommer mit 100points spørgsmål så: Hvordan laver jeg en server som truster de lokale PDC'er ?!?
Jeg har forsøgt med LMHOSTS men den er jævnt ligeglad - Er heller ikke sikker på det er korrekt det jeg har gjort !
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Du skal på W2K serverne gå i "administration" - "Active Directory Domains and Trusts" - vælge pgl. server hvor der skal trustes fra, højreklik, vælg "egenskaber", under fanebladet "Trusts", og tilføjer de øvrige servere, hvor du skal have trust til/fra, med angivelse af server navn og password.
Hvis du laver trust mellem server1 og server2, skal du angive trusten både på server1 som server2.
Jeps, den del er jeg med på - Men I og med at serveren ikke står på samme subnet, og "kun" snakker sammen gennem VPN, så får de jo ikke hinandens broadcast meddelser. Det betyder at min WIN2000 box siger den ikke kan finde domainet, som jeg forsøger at truste.
Hvordan knækker jeg den del ?! Jeg har forsøgt at oprette alle serverne i LMHOSTS på følgende måde (Fiktive navne): 10.243.0.1 Server1 #PRE #DOM:Domain1 10.243.2.1 Server2 #PRE #DOM:Domain2 10.243.3.1 Server3 #PRE #DOM:Domain3 10.243.4.1 Server4 #PRE #DOM:Domain4
Men det hjælper ikke... Selvom jeg kører en "nbtstat -R" efterfølgende...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.