http://www.eksperten.dk/regler.phtml - læs pkt. 2.2: Indlæg på Eksperten skal holdes i en sober tone. Nedsættende bemærkninger samt direkte personangreb eller injurier, det være sig mod firmaer eller privatpersoner, hører heller ikke hjemme på eksperten - og kan give anledning til deaktivering og sletning af indlæg.
John stigers>> Rolig nu , det er da på ingen måde injurierende eller nedsættende tale. Det er en oplysning om et firma der , efter carstengp´s mening , ikke leverer den vare man betaler for.
Det er useriøst, da alle de telefonnumre man ringer på ikke eksisterer eller besvares. Hvis du sender mail til manden svarer han ikke. Vi fandt flere forskellige virksomhedsnavne, bla. dansk internet kompagni og sand internet. Manden har så mange firmaer og alias, at han ikke selv kan holde styr på dem.
Vi fik fat i ham igennem hans eks-kæreste, så derfor useriøst.
Når han ikke har flere betalende kunder i det ene firma, så åbner han da bare et nyt. Skruen uden ende!
Når man sender en mail til support@webdomain.dk 4 gange uden svar, så må man vel efterhånden konstatere, at han er flintrende ligeglad med sit forehavende.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.