Avatar billede jesso Nybegynder
04. april 2003 - 12:25 Der er 3 kommentarer

Ris server/guid

Okai, jeg er kommet ind i et nyt problem... Kan ikke finde ud af få fat i GUID nummeret på clienterne... Har i nogen anelse om hvordan? Skal jeg installere nyt styresystem på dem alle og tjekke deres guid på www.guid.org?? Er det virkelig nødvendigt? Kan det ikke gøres anderledes??

Håber i kan hjælpe!    :D
Avatar billede serverservice Praktikant
04. april 2003 - 16:32 #1
Nej det er ikke nødvendigt, men hva f... skal du med guid nr.? og hvad har det med ris at gøre?
De gange jeg har installeret netværk og ris var der ikke probs. m. guid...
Avatar billede inmyworld Nybegynder
27. august 2004 - 11:01 #2
hvis ris er sat til ikke at tage i mod clienter der ikke ligger i ad skal man oprette en computer i ad med det guid sonm den har

det du gør er at du skriver computerens mac add og bare fylder ud med 0000 foran mac`et
Avatar billede serverservice Praktikant
27. august 2004 - 11:26 #3
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester