14. april 2003 - 10:57Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Pagefile.sys (er det en fil, dir, eller begge dele)
Hej, jeg er ved at lege lidt med windows sdk, når jeg bruger funktionen GetFileAttributes(), så siger den at pagefile.sys har følgende attributter: Archieve Compressed Directory Encrypted Hidden Normal Offline Readonly ReparsePoint SparseFile System Temporary
Jeg går jo selv ud fra at pagefile.sys er en fil, men hvordan kan mit program finde ud af det?
Hvis jeg skal skille filer og directories fra hinanden med Directory attributten, så kan jeg jo ikke bruge den 100%...
Det er din page-file (surprise surprise) d.v.s. at når Windows NT/2000/XP løber tør for fysisk memory, så bliver nogle processer eller dele af nogle processer flyttet fra fysisk memory til den fil.
Generelt ville jeg være meget påpasselig med ikke at røre den.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.