Avatar billede beef12 Nybegynder
14. april 2003 - 15:01 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

mailserver software

Hej Eksperter,

Jeg overvejer at lave mig en mailserver. Jeg bruger Windows 2000 server.
Er det muligt at finde noget mailserver software som er gratis til windows? Har ikke råd til Exchange :o(
Hvis ja, hvad kan i anbefale?
Avatar billede human Nybegynder
14. april 2003 - 15:03 #1
Du kan bruge ArgoSoft's mail server, den var jeg ganske tilfreds med, indtil jeg fandt MDaemon Pro (langfra gratis).

http://argosoft.com/applications/mailserver/download.asp


// Human
Avatar billede beef12 Nybegynder
14. april 2003 - 15:06 #2
glimrende - jeg tester det lige imorgen så hører du fra mig :o)
Avatar billede beef12 Nybegynder
14. april 2003 - 15:17 #3
hvad måler du forresten din tilfreds på. Brugervenlighed når du administrere kontier eller stabilitet (eller begge dele)?
Avatar billede human Nybegynder
14. april 2003 - 22:16 #4
Jeg synes interfacet er ok lavet, du finder hurtigt ud af at administrere de forskellige kontoer, sætte deres rettigheder op.

Mht. til stabilitet kørte jeg kun med det i 14 dage, men i den tid kørte det upåklageligt. Inden du installerer det synes jeg lige du skal tage et kig på denne liste for at se om programmet indeholder det du ønsker:
http://argosoft.com/applications/mailserver/compare.asp


// Human
Avatar billede beef12 Nybegynder
14. april 2003 - 22:34 #5
jep - freeware versionen har alt det jeg har brug for, kan jeg se ud fra den der liste
Avatar billede beef12 Nybegynder
15. april 2003 - 10:39 #6
tak for hjælpen :o)
Avatar billede human Nybegynder
15. april 2003 - 14:28 #7
Np :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester