16. april 2003 - 11:03Der er
16 kommentarer og 2 løsninger
Nyt domæne
Jeg skal have mig et nyt domæne og har fundet det jeg vil have og det er gratis, men jeg syntes at en domæne reg er lidt for langsom gennem Cybercity, hvem skal jeg henvende mig til for at registerere et domæne og få det redeligeret ud på min IP
Krav:
Billig Personlig kontakt Faktura, "Ingen Dankort" Hurtig
Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.
Har kigget en del på gratis DNS men har egentlig aldrig fattet konceptet måske fordi jeg ikke har et Clue om hvad DNS er andet end et opslag, og jeg er bange for at få sat noget forkert op, Derfor vil jeg gerne have det hele gjort MC
Dinkie>> Vil da også anbefale gratisdns.dk , mne hvis man skal have stabilitet på sit domæne, er scannet helt sklart bedre. Se bare på nyherne på gratisdns.."Øhh vi står lige og mangler en computer..nogen der har en vi må købe??" Men igen, helt op til hvor meget stabilitet man vil have.
Nej det er altså meget sipelt.. Når du har oprettet et brugerid kan du logge ind i et administrations modul som er meget vel beskrevet med hjælpetekster og you name it..
Jeg vil endda være så bold at du kan få lov at ringe til mig hvis du ikke selv akn finde ud af det.. :o)
For skal du bare oprette www.domain.dk og have den til at pege på din egen computer med 193.132.190.80 - så er det helt uden problemer med gratisdns..
Hvsi du bruger gratisdns.dk kan du til enhver selv styre hvor dit domain skal pege hen. De tilbyder endvidere en rimelig billig mail-løsning også, så du kun behøver at tænke på http for dit domain.
Hvis du har problemer med at sætte det op, kan du jo helt sikkert få hjælp herinde! :O)
Fis i en hornlygte JB.. Gratisdns er brug af mange andre webhoteller i DK og de har faktisk en af de bedste DNS oppetider i DK. De har 4 DNS servere i forskellige dele af DK og der er kun 0.001% chance for at alle 4 ryger på én gang.
Så der er bestemt ingen grung til at give scannet penge for noget de ikke engang kan gøre bedre..
men hvad så nu, hvordan ved jeg når det er klart til at blive rediligeret og registrert osv osv med andre ord hvordan ved jeg et domænet er mit og hvad gør jeg derefter ved godt at det nu er påske så der kan jo godt gå nogle extra dage i know
johnnybrian -> Jeg kan simpelt ikke forstå hvorfor du mener at GratisDNS.dk er dårligere "bare" fordi de beder brugerne om hjælp. GratisDNS.dk er faktisk lige udvidet til 5 DNS servere, mener den sidste er placeret i USA. Og selvom at de opgradere og omstrukturerer idag kører alle mine domæner da uden problemer og det skulle da være mærkeligt hvis alle sammen går ned på samme tid, når de er placeret forskellige steder. Ja, jeg kan ikke lige rette i min DNS, men hvis Scannet eller hvem jeg betaler for servicen opgraderer kan jeg sikkert heller ikke rette i mine data. Bare mine ord om den sag.
håber på at de kloge hoveder her inde vil tillade et sp mere i ang Gratis DNS
Jeg har nu betalt, Faxet kvitering ind, Fået brugernavn og adgangs kode og jeg har været inde og snuse lidt, men men men mit domæne er Stadig ledigt hvis man søger hos ex enavn.dk Hvornår kan jeg regne med at mit domæne er oppe at køre
Når påsken er overstået !!! Der sker ikke noget hos DK-hostmaster i weekenden og helligdage. Så afvent du til onsdag så skulle det være klar til brug. Sæt allerede DNS op som den skal være, så er det hurtigere ude til os når det bliver registreret.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.