19. november 2000 - 20:07Der er
7 kommentarer og 1 løsning
mpeg til divx
Jeg er løbet i det problem, at jeg ikke ved hvordan jeg laver mine musikvideoer om til divx fra mpeg. Jeg har prøvet nogle forskellige programmer, bl.a. FalskMpeg og et der hedder VirtualDub, men uanset hvad så kan jeg ikke få det til at lykkes. Og ja, jeg har fået instaleret DivX codec til min pc.
download adobe premiere 5, fra adobes hjemmeside, den kan ekspoertere som divx, hvis du har codecet installeret.... Hvis du skal have beskrivelse i at bruge programmet, så sig endelig til..
Tak for dit svar. Jeg har downloadet programmet, og har også fået det op at køre. Det kunne egentlig godt være at jeg vil have en lille smule hjælp til at bruge programmet.
k, start et nyt projekt op højreklik i Projektfeltet, og så import file Smid filen op i højre monitor, og træk så filmen ned i din timeline. klik på filmen i timelininen, så den er markeret, og vælg så File Klik Export, og så movie Når boxen kommer op og spørger hvor du vil gemme den, så tryk settings for at vælge hvilket format!!!
igen tak for svaret, men det nytter ikke. Det kan ikke lade sig gøre pågrund af at jeg skl ahave hele programmet, og jeg har kun en demo. har du ikke nogle andre muligheder, eller hvis der er andere der kigger med, er I også meget velkommen til at deltage). Der er lige en anden ting jeg godt lige vil spørge dig ad, men skriv lige til min e-mail, hvis du altså har tid selvfølgelig: jakobnorgaard@ofir.dk
Nu har jeg endelig fået fat i adobe premier. Det er jo dejligt nok, og jeg har også lært at konvertere til DivX, så tak for det, vil jeg bare lig sige. Men, så vidt jeg ved så er det meningen med DivX at det skulle fylde mindre en mpeg. Jeg har prøvet at konvertere en mpeg til DivX. Mpeg filen fyldte ca 40 mb, og da jeg fik den konverteret til DivX fyldte den 50, det kan da ikke passe. Kan du ikke fortælle mig sådan helt præcist, hvad det er jeg skal indstill på? På forhånd tak.
Jeg har fundet ud af hvad der er glat. Det er fordi den ikke kan komprimere lyden, Såderfor fylder den så uendelig meget. Når den er færdig med at instalere, skriver den at den ikke kan forandre en aller anden mappe til Quick tim. Jeg har prøvet at hente Quick Time, og så plaseret programmet i den mappe hvor adobe ligger. Jeg har endda også prøvet at omdøbe Quick time filerne til Quick tim. Intet hjælper. Hjælp mig!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.