20. april 2003 - 22:30Der er
19 kommentarer og 1 løsning
Bærbar hjælp
Jeg er lige blevet den lykkelige ejer af en gammel bærbar. Unden cd-drev og netværkskort. Men med diskdrev. Den eneste jeg skal kunne på den, er at kører internet eksplore.
Hvordan skal jeg installere Windows, og hvilken version? Og vil det være muligt for mig at kører et eksplore program på den?
Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.
Så vidt jeg husker, skal du bare kopiere .cab filerne over på disketter, og så køre en Min. installation, men jeg ville også vælge Linux på en så gammel maskine. Så luk her og spørg i Linux kategorien.*S*
23:08:48 Du skal bare lade være med at vælge almindelig installation, vælg Speciel så kan du selv bestemme hvad du vil have ind. Men som jeg husker det fylder en standard Win95 under 100 MB. Jeg kan huske forkert.
23:14:13 Ja, ellers så sig det var mig der lokkede.*S* Selvfølgelig kan du det, jeg har gjort opmærksom på at du vil være bedre tjent med Linux, og opfordret dig til at oprette spørgsmålet i Linux kategorien.*S*
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.