Avatar billede grantra Nybegynder
24. april 2003 - 20:13 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Museport problem...!

Jeg er ved at lave en computer ud af diverse gamle sager jeg køber eller får rundt omkring...den er faktisk færdig men jeg har bare et lille problem. min museport som er en com port virker tilsyneladende ikke....jeg har ikke nogen com-mus så jeg har sat en PS2-adapter på ...jeg har slået den til i BIOS(tror jeg) fandt et punkt i "Power management" der hed com port og slog den til....men den virker stadig ikke....ienhedshåndtering står der at der ikke er nogle problemer i com-port...så kan ik rgtig forstå det...:S!!!
håber at der er nogen der ved hvad problemet er...for jeg vil meget gerne slippe for at navigere rundt med tastatur ideet det godt kan blive ret frustrerende......!?!?!?!?!?
Avatar billede rkhdk Nybegynder
24. april 2003 - 20:16 #1
som jeg skrev i http://www.eksperten.dk/spm/342979 så få fat i en "ren" seriel mus, da jeg ikke har oplevet at de PS/2 converter virker..
Avatar billede c-holst Novice
25. april 2003 - 10:39 #2
Ja, især hvis der er tale om en trådløs eller noget andet teknisk. Faktisk fraråder min butik disse adaptere, fordi der er stor usikkerhed om deres virke.
Jeg kigger lige på edbpriser
Avatar billede c-holst Novice
25. april 2003 - 10:42 #3
de koster fra 49 kr for de mest simple til 380 for en microsoft med hele svineriet...
Avatar billede c-holst Novice
22. juni 2003 - 07:35 #4
så er det vist tid til at lukke eller kommer med lidt respons om hvordan det går
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester