29. april 2003 - 14:31Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Diskettedrev i XP
Hej
Jeg har et problem mit windows XP gider ikke at læse mine disketter fra windows 98 og ME, det er lidt irreterende, det er IKKE mit diskette drev der er futtet af som nogen kloge hoveder påstår, det er pga. det er XP, mit spørgsmål er så om man kan på nogen måde finde et plugin af en art til at læse win 98 og ME disketter i i Windows XP?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Disketter er FAT12 formatteret hvilket er standard under DOS, Win3.11, W9x, Me, NT, W2K og XP, så det er ikke det, der er problemet.
Hvis ikke XP kan læse dine disketter, så er der noget galt med din installation. Virus/antivirus, driver der ikke fungerer korrekt, ... listen er lang...
JP
Synes godt om
Slettet bruger
29. april 2003 - 14:50#2
FAT12 ??? Det har jeg aldrig hørt om - mener du ikke FAT16 ??
Og ja, hvis ikke det virker, så må det være en dårlig diskette, eller dit drev. Hvordan ved du med sikkerhed, at det ikke er dit drev, men WinXP der er problemet ??? Normalt ville det aldrig være et problem for WinXP, at læse disketter fra Win98 og ME.
Fat12, max partitionsstørrelse = 32Mb.. Godt under DOS op til 3.3, hvor FAT16 blev introduceret i DOS 3.31 (fra compaq oa) og 4.Nu har du hørt om FAT12.
Synes godt om
Slettet bruger
29. april 2003 - 15:11#4
jensendk>> OK - ja, man lærer jo altid lidt her på Eksperten.... :o)
Prøv at boote din maskine op i DOS og se om drevet så vil læse disketterne - så er du da sikker på at både din diskette og dit drev virker. Der kan nogle gange være bøvl med disketter der er formatteret på et andet drev, men det er nu sjældent. Win XP kan også læse dem hvis DOS kan. HenningA
Tror lige at han ryger på Ignorer listen... hader at bruge tid på at hjælpe i sådanne tilfælde...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.