vector laver et array af <int> (vector er en template klasse og virker derfor med alt hvad man har lyst til at proppe i den). Størrelsen af array'et sættes til en eller anden størrelse, f.eks. 10.
Inde i koden (konstruktøren) til vector står der så noget ala (forsimplet): int size = 10; int internal_array[size];
Hver gang man laver en push_back tælles en tæller én op. if(tæller > size) { //lav nyt array som er størrer (f.eks. dobbelt så stort). //kopier elementer fra "gammelt array" over i nyt array //dealloker hukommelse fra gammelt array }
Sig til hvis der er noget du ønsker uddybet :-)
(At lave sin egen vector klasse er en typisk skoleopgave)
jeg takker mange gange, nu vil jeg lige "lege" lidt med det her og se om ikke jeg kan få noget mening ud af det !!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.