08. maj 2003 - 01:43Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Canon LPB8 Mrk.2 R
Er der nogen som ved hvor man kan få en brugsanvisning til sådan en tingest. Jeg mangler primært noget materiale til opsætning af fontene, da jeg ikke kan få den til at gengive æøå i f.eks. MS-Excel
Du har ret. Det er svært at finde noget om den printer. Men den er jo heller ikke helt ny mere. Jo jeg kunne bruge lidt af den ene side der kom frem, men stadig ikke rigtig noget om fontene.
Jeps. Det var nu de der Error koder jeg lige kunne fiske. Selv om det også er en meget tynd beskrivelse på dem. Jeg har heller ikke kunne få noget omkring den hos den lokale canon forhandler. Så der er nok ikke andet for som at eksperimentere med den og bruge en kasse papir. :-(
Ja, det er jeg da også bange for er løsningen på dit "lille" problem. Ellers må du ud og have pungen op af lommen for at få en lidt nyere og så med en manual til ;)
Det kunne blive enden af det. Men selv om "dyret" her er ret gammel er jeg glad for den. Især muligheden for at kunne printe på begge sider af arket på engang. Skal jeg ud og have nyt med tilsvarende funktion kommer jeg nok af med en bondegård. Jeg kan selvfølgelig også bare vælge en anden font i Excel, så tror jeg faktisk problemet giver sig selv. Men jeg har sådan en underlig mening om at ting skal kunne klare det de er til og kan huske fra gode gamle DOS tider at printeropsætning var noget man afsatte en dag til især med vores æøå som plejede at være en pestilens. Troede faktisk at man var kommet over de tider, og så dukker det op hos mig selv i stuen. Men lad os se om ikke måske en eller anden deltager her måske skulle lige inde med en manual, så ville vedkommende godt nok være dagens mand i skysovs. ;-)
Jeg har nu brugt en søndag på at få printet fontene ud. I Excel vil den så stadig ikke skrive æøå, men det ligger åbenbart et andet sted. Tak for hjælpe forsøgene.
aovergaard<: Det lyder måske lidt dumt, men da jeg er ny i dette forum spørger jeg nu. Hvordan er det lige jeg gør det ?? Jeg har godt nok kigget efter det, men syn ikke lige jeg kunne finde ud af det ;) Sorry
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.