Jeg synes at have hørt at BCB ikke er kompatibel med MSVC++ libs (det var noget med du fik dem fra platform SDK'en - synes jeg at kunne huske ved at følge med i baggrunden). Der findes dog vist nok et converter program der kan klare sagen.
Prøv evt. at snus lidt rundt i hjælpen eller kig i "bin" dir'et og kig om der er noget spændende :-)
soreno > Jeg har glugget i bin og synes ikke rigtig der var noget interessant (har også haft .lib filen til at ligge der), men hvis du har ret i det med at den ik kan æde MSVC libs så er jeg nok lidt på den :/
HMmm tjah så er det nok ikke pga. .lib'en jeg får en mio-mia fejl når jeg så meget som inkluderer powrprof.h - sikkert pga. jeg mangler en mio andre skod filer (SDK crap). Tror bare jeg dropper projektet når jeg ikke har MSVC og hele SDK'en, sikke noget Monopoliseret hø.
soreno > Jeg tror det med add to project er løsningen da jeg kan se den er tilføjet, eller dvs. det er sådanne jeg får .libs ind, men det løser så ikke at jeg mangler 17000 structs :/
Prøv at undersøge hvad "Powrprof.h" eller includer - det kan jo være at du også skal opdatere andre libs (og .h filer) for at kunne få det til at virke.
Har borland ikke en update funktion - for Microsoft understøtter vel kun deres egen udviklingsmiljø ?
Well .H filen includer ingenting og stammer fra SDK'en så hvis det er problemet er det MS' skyld. og ja jeg har includet windows.h.
SYSTEM_POWER_STATE LidOpenWakeAc; den linie giver følgende fejl: [C++ Error] Powrprof.h(20): E2303 Type name expected. [C++ Error] Powrprof.h(20): E2139 Declaration missing ;.
Og den slags fejl er der så tusind mio af (sådan ca.)
Hmmm det kunne jo evt. være pga. min BCB er så gammel (4.0) at den ikke findes i winnt.h (den struct altså) og kan man så hente en nyere winnt.h og bruge eller er det helt umuligt ?
Jeg har ikke andre compilere end MinGW - men jeg skal til fremvisning af nyeste .net på mandag, måske Microsoft deler ud (ønsketænkning, men ikke særligt realistisk). :-)
Hehe gik ind for at hente SDK'en og så skriver den at den skal bruge iexplore 5.0 eller nyere, og min er så 6.0 men jeg kan ik komme videre - flot MS. Men jeg tror jeg opgiver projektet nu, det kommer nok ikke til at fungere.
Men jeg fik aldrig taget mig samme til at få det til at virke (altså c/c++ compileren). Det er også mest for at kunne eksperimentere med MFC jeg synes det kunne være sjovt at prøv MSVC++ igen. Men på den anden side, mig og GUI har aldrig været gode venner :-)
Ikke i den del jeg installerede (umiddelbart synes jeg også at ANSI C++ headerne hørte mere sammen med compileren end PSDK).
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.