Det er vel denne det er galt med: m_hBmpNew = (HBITMAP) LoadImage( AfxGetInstanceHandle(), // handle to instance file, // name or identifier of the image (root is where project is) IMAGE_BITMAP, // image types 0, // desired width 0, // desired height LR_LOADFROMFILE);
?
(Prøv at sætte nogle dialogbokse ind strategiske steder så du kan finde udaf hvilken linie der giver problemet)
ok har nu fundet ud af at det er her den går galt, efter jeg første gang har hentet et billede ind og derefter vil udskifte billedet med et ny. så går det galt herfra
file.TrimRight(); // dette kan den ikke finde ud af
Prøv at skrive "file" ud i en dialogboks - så du kan se hvad den indeholder (måske indeholder den noget garbage). Den skulle vel gerne indholde det filnavn der vælges med "m_com.GetFileName();" ?
nu har jeg behov for at finde ud af om mit icon ( m_hIconposition ) er inde for i området rect[x][y]. og hvis det er så skal den komme med en afxmessagebox der fortæller hvilket af rect[][] den er i.
Du bør kigge på diverse synkroniseringsmekanismer (EnterCriticalSection og lign.). Det er et forholdsvis kompliseret emne men essentielt at forstå når man arbejder med tråde.
Jeg har ikke lige tid til at sætte min ind i det sidste kode nu - prøv at oprette et nyt spørgsmål.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.