Avatar billede tpiil Nybegynder
24. november 2000 - 21:09 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

2 harddiske + 2 cd-rom dreve???

Jeg har lige købten ny harddisk og jeg vil gerne have af vide hvad de forskellige dreve skal stå på!

mine harddiske står på:
den med windows står på master
min nye har jeg sat til slave

mine cd-rom dreve står på: (den ene er en brænder med SCSI)
Brænder står på noget id 1 og 4
mit almindelige cd-rom drev står på slave!

nu vil jeg gerne have atvide hvad man skal gøre for at få dem alle til at virke,både hvordan de skal sættes (hvis de skal sættes anderledes) og hvad man skal gøre inde i bios opsætningen under HD opsætning???

det haster lidt, for jeg gider ikke sidde ved min fars computer hele aftenen, så derfor 150 point!!

spørgsmål så skriv ENDELIG!
Avatar billede tpiil Nybegynder
24. november 2000 - 21:10 #1
det jeg mener med hvordan de skal sættes ermed hvordan de skal sættes i de der små \"klodser\"!
Avatar billede parazite Nybegynder
24. november 2000 - 21:24 #2
Mit forslag: Sæt dine harddiske som master og slave på det ene IDE-stik. Sæt brænderen som master på det andet IDE-stik, og så burde det køre. Jumperindstillinger kan du oftest læse dig til på de forskellige drev. Mht. SCSI-brænderen, så aner jeg INTET om det! :o)
Avatar billede parazite Nybegynder
24. november 2000 - 21:25 #3
Husk forøvrigt at gå i BIOS og få den til at detecte dine drev.
Avatar billede tpiil Nybegynder
24. november 2000 - 21:26 #4
jeg prøver mig lidt frem med SCSI\'et, men jeg prøver det da lige!
Avatar billede parazite Nybegynder
24. november 2000 - 21:28 #5
Hmmm... så lige dit BIOS-spm. Der plejer at være et punkt, der hedder noget med HDD-detecting eller lign. Prøv det, eller fortæl nærmere om BIOS-versionen! :o)
Avatar billede hatecaps Nybegynder
24. november 2000 - 21:43 #6
De to harddiske og den ene brænder (IKKE SCSI brænderen) skal på de to IDE kabler. Hvis du har autodetect, skulle alle tre \"diske\" findes automatisk. Under opstarten skulle du gerne se at den leder efter master og slave på begge ID\'s, og der finder de forskellige diske. Sørg for at de to hard-diske (som er sat til hhv master og slave) er sat på det samme IDE kabel ( slot 0), og at din normale CD sidder på det andet IDE kabel (slot 1)


SCSI brænderen har du vel haft til at virke med en SCSI adapter, ikke ? Den skulle stadigvæk virke, hvis ikke, så prøv at kigge i KontrolPanel | SCSI-apapters om du kan se den der.

ha\' det godt
hatecaps
Avatar billede tpiil Nybegynder
24. november 2000 - 21:56 #7
har kun en brænder og den er SCSI, men nu går jeg igang med at afprøvbe svarene!
Avatar billede parazite Nybegynder
24. november 2000 - 21:57 #8
tpiil : Hvis dyu har ICQ, så sidder jeg på 27432201 hele aftenen. :o)
Avatar billede tpiil Nybegynder
24. november 2000 - 22:11 #9
det har jeg men ikke på så godt på denne computer, kommer på hvis jeg får startet skidtet op og har problemer!
Avatar billede tpiil Nybegynder
24. november 2000 - 23:27 #10
endnu engang tak parazite, nu har jeg da også lært noget nyt i dag :o)
Avatar billede tpiil Nybegynder
24. november 2000 - 23:28 #11
hatecaps > jeg prøvede ikke dit svar for det andet stod først på listen :o)
Avatar billede parazite Nybegynder
24. november 2000 - 23:31 #12
Må hellere lige komme med en forklaring på ICQ-hjælpen :
Vi tjekkede først om alle dele sad som de skulle, fandt dem i BIOS, og gik derefter i DOS, og oprettede en primær DOS-partition i FDISK. Voila! :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB