Avatar billede kenp Novice
13. maj 2003 - 20:59 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

overtage domænenavn

Hejsa

jeg har lige et sprøgsmål, hvordan overtager man et domænenavn, fra en anden person som har registeret det? skal måske lige oplyse at det er et .org navn. Hvad skal man gøre med mere.

der udover kunne jeg godt tænke mig at finde en udbyder, som bare kan understøtte mailforward og webalias, sådan lidt som www.speednames.dk gør (dem bruger jeg til et andet navn jeg selv har oprettet) go det fungere fint, men hvordan gør man så når man godt vil have flyttet det navn so jeg skal overtage over til dem!
Avatar billede kenp Novice
13. maj 2003 - 21:09 #1
hvis det er uklart det jeg mener et at jeg vil/skal over tage følgende navn www.danborg.org (familienavn)
Avatar billede cpufan Juniormester
13. maj 2003 - 21:27 #2
ved opslag på www.netsol.com kan man se at det er atznet.dk der har nameserveren kørende for domænet, jeg vil foreslå du kontakter dem og hører nærmere den vej, find en kontaktadresse på deres hjemmeside www.atznet.dk

Det er nemlig forskellig hvorledes de forskellige udbydere af com, net og org domæner håndterer en overdragelse eller flytning.
Avatar billede kenp Novice
13. maj 2003 - 22:11 #3
så tror jeg du har misforståets hvad du mener, navnet er registeret hos et andet familiemedlem i øjeblikket (ved godt at siden ligger hos www.atznet.dk i øjeblikket men er tom, jeg skal bare overtage det (og flytte det til en anden udbyder) (eller er det stadigvæk via den vej som du skriver)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester