19. maj 2003 - 17:15Der er
13 kommentarer og 1 løsning
farve,indscanning
Jeg scanner et billede fra en hp scanjet 2200c, og billedet bliver indscannet i gult overalt. Jeg stiller typen som best fotocolourtype, men billedet vedbliver at fremstå i gult. Har nogen en løsning på at få de originale farver frem?
Jeg bruger softwaren. Den har altid fungeret blot ved at trykke "scan", og derefter type, som i dette tilfælde skal være i farver. Men billedet kommer stadig i gult, nu efter flere scanninger
Synes godt om
Slettet bruger
20. maj 2003 - 21:35#9
Jeg spørger lige dumt en gang... Har du opdateret din scanner software? Var inde forbi hp's supoort side, og det lader til at hvis softwaren ikke er opdateret kan der forekomme fejl på billederne
Jeg har prøvet at downloade de to sidste ud af de tre som beskrevet på hp's side, men under den sidste indlæsning står de helt stille så jeg må bryde indstalleringen. Men jeg mener, at jeg har dem i forvejen, da de ikke er så nye endda.
Synes godt om
Slettet bruger
20. maj 2003 - 23:47#11
hmmm, Hp har nogle andre løsninger på deres support side. Jeg ved ikke om du har prøvet dem: sluk for strømmen i min. et minut, og hvis det ikke virker, så tjeck om forsendelseslåses er slået helt fra.
Hvis ikke noget af dette virker, så må jeg desværre melde pas :/
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.