Avatar billede chres Novice
25. maj 2003 - 10:25 Der er 6 kommentarer

Kan ikke se acces point

Jeg har et hjemme-netværk bestående af 2 stationære og en bærbar PC. De har hidtil været koblet sammen med LANnætværkskort og cat.5 kabel i en switch, hvor der også er ADSL-forbindelse.
Nu vil jeg have den bærbare gjort trådløs og har købt et SMC accespoint (SMC2655W) og et PCMCIA PC-card (SMC2632W).
AP er koblet til switchen og kortet selvfølgelig i PC'en. Jeg har installeret de medfølgende drivere, men kan ikke se acces pointet når jeg scanner. Hvad kan jeg gøre?
Min bærbare kører XP home
Avatar billede kenp Novice
25. maj 2003 - 22:15 #1
har du været inde og sætte dit Accesspoint op! det kan du gøre fra de stationære computere!
Avatar billede kenp Novice
25. maj 2003 - 22:19 #2
og har duikke nogle direkte links til de produkter
Avatar billede kenp Novice
25. maj 2003 - 22:28 #3
Avatar billede chres Novice
26. maj 2003 - 20:40 #4
Ja jeg har tygget manualerne igennem.
Den er siden jeg oprettede spørgsmålet lykkedes mig at få kontakt nogle enkelte gange. Men XP skriver at signalet er meget svagt og efter kort tid mister jeg forbindelsen igen - på trods af at afstanden mellem kort og AP er < 50 cm. - Kan det virkelig være rigtigt?
Avatar billede kenp Novice
26. maj 2003 - 21:38 #5
jeg ville mene at der er en fejl på en af dine wireless tingenster når forbindelsen er så dårlig som du beskriver der! eller også har du nogle elektriske maskiner i området som går ind og forstyrre ret kraftigt, nogle af de ting som jeg ved går ind og forstyrre er f.eks. mobiltelefoner og microbølgeovne, men også andre ting kan forstyrre.

Men du er vel ikke så heldig at du kender en som også har et AP og et wireless kort som lige kan komme forbi, så i kan teste om det køre ordentligt!
Avatar billede dansukker Nybegynder
10. juli 2003 - 22:41 #6
Hej, har du prövet at updatere firmwaren på AP'en ,dit wireless kort samt installeret den seneste driver til kortet?  Hvis du oveniköbet har Bluetooth på den bärbare bör du også opdatere driveren til dette.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester