Avatar billede shoo Nybegynder
26. maj 2003 - 13:10 Der er 11 kommentarer

på en knap: loadmovie og gå til label?

Jeg har en knap i "en.swf" som skal loade "to.swf" når jeg klikker på den OG den skal samtidig gå til en bestemt label i en bestemt scene i et bestemt movieclip i "to.swf"
Jeg har selv forsøgt med denne kode, men den loader kun og går ikke til det bestemte label i movieclippet i scene 2.

on (press) {
    loadMovie("store.swf","_root.holder")
    _root.holder.stor.gotoAndStop("firkant")
    }
Avatar billede shoo Nybegynder
26. maj 2003 - 13:11 #1
kan man lave en eller anden kode som siger:
on press, load movie, når movie er loadet gå til holder.stor. label "firkant" ?
Avatar billede mat Nybegynder
26. maj 2003 - 13:20 #2
du kan ligge en action på _root.holder´s load event, det ser ud som om den bliver envoked hver gang der loades nyt content ind i den.
Avatar billede docks Nybegynder
26. maj 2003 - 13:37 #3
Du kan i din store.swf lægge koden

_root.holder.stor.gotoAndStop("firkant")

så bliver den kun udført en gang og det er efter at filmen er loaded ind... :)
Avatar billede shoo Nybegynder
26. maj 2003 - 15:05 #4
docks: ja, men hvis jeg kun skriver _root.holder.stor.gotoAndStop("firkant") sker der ingenting, jeg skal loade filmen først...men det skal kun ske i det øjeblik jeg ønsker at gå til _root.holder.stor("firkant")..
Avatar billede docks Nybegynder
26. maj 2003 - 15:13 #5
hmmmm det er ret forvirrende. Jeg er ikke helt klar over hvad du vil...har du et eks. på nettet!
Avatar billede shoo Nybegynder
26. maj 2003 - 15:29 #6
ja.. jeg har to film: monday.swf og store.swf.
monday er hovedfilmen som har en masse knapper hvor hver enkelt knap skal pege på en frame i et mc i store.swf som skal loades.. helst vil jeg gerne ha at man skal kunne klikke på det pågældende smykke og så loader den og så kommer man til smykket i stor udgave og næste gang er store.swf loadet ind så man ikke behøvs at se den loade igen.. men det er nok ikke den smarteste måde jeg har gjort det på - har du en mailadresse jeg kan sende linket til?
Avatar billede shoo Nybegynder
26. maj 2003 - 15:33 #7
vil du ha .fla filerne? eller er .swf nok så du kan se hvad jeg mener?
Avatar billede mat Nybegynder
26. maj 2003 - 15:39 #8
hvad med at lave en variabel på knapperne der sætter det rette label og så en gotoAndStop i load på dit holder movieclip. Noget i stil med:

knapper:

on (release) {
    _root.frame = "label";
    loadMovie("to.swf", _root.holder);
}

og:

on (release) {
    _root.frame = "label2";
    loadMovie("to.swf", _root.holder);
}

..og så på holder movieclippet:

onClipEvent (load) {
    this.stor.gotoAndStop(_root.frame);
}

Jeg ved ikke om det er optimalt men det ser da ud til at virke.

mvh mat
Avatar billede shoo Nybegynder
26. maj 2003 - 16:18 #9
mat: jeg kan ikke få det til at virke...
Avatar billede barklund Nybegynder
26. maj 2003 - 22:53 #10
Du kan også gøre det ved:

loadMovie("to.swf?frame=firkant",_root.holder);

Og så i to.swf skriver du i første frame:

if (frame.length) {
    this.stor.gotoAndStop(frame);<
}
Avatar billede shoo Nybegynder
27. maj 2003 - 00:35 #11
ok, jeg kan ikke få nogen af jeres forslag til at virke, er der nogen af jer som kan lave en mini udgave så jeg kan se selve .fla filerne?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester