01. december 2000 - 16:55Der er
4 kommentarer og 2 løsninger
Er opener stadig åben?
Jeg har et et site hvor jeg åbner et ny vindue i javascript. Når det nyåbnede vindue lukkes, skal opener ha\' en ny url. Den del går skam også helt fint, men hvad nu hvis brugeren har lukket opener i mellemtiden? Jeg har lavet en lille funktion jeg ikke fatter hvorfor ikke virker.... function xit() { if (window.top.opener.location.href) { alert(\"Vinduet er åbent\") window.top.opener.location.href = \"end.asp\"; } else { alert(\"Vinduet er lukket\") open(\"end.asp\",\"_blank\",\"scrollbars=1,status=1,menubar=1,resizable=1,location=1,toolbar=1\"); } }
Problemet er at jeg aldrig kommer ind i min else.... Enten er vinduet åbent (og så virker det) eller også sker der intet.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Så lige at i første forsøg gav jeg (window.top,opener.location) som anden testbetingelse (bemærk komma mellem top og opener) det skulle naturligvis have været et punktum. (window.top.opener.location)
Der er lige et lille problem. Jeg vil da få den samme fejl, som ved de forrige løsninger.
Meeeen..... Du er ikke helt ved siden af. Jeg har fået et par gode ideer til hvordan problemet skal løses.
Man sætter en variabel i det nye vindue fra opener, og opdaterer så den variabel på onUnload i opener...
Lyder det forvirrende??? *GG*
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.