I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
skal det hedde meter.txt?? det er ik nogen input felt men det er et regnstykke som flash selv skal regne ud... det gør den ved at dividere centimeter med 100
jeg har fået det til at virke... men en sidste ting: der kommer mange decimaler bagefter, hvordan gør jeg så at decimalerne bliver afrundet ned til 1 decimal??
jeg har fået det til at virke... men en sidste ting: der kommer mange decimaler bagefter, hvordan gør jeg så at decimalerne bliver afrundet ned til 1 decimal??
function calculateBMI() { //formel til udregning af BMI : //BMI = kg / (meter * meter) meter = cm / 100; // heltal //tal = int((kg)/((meter)*(meter)));
// for flydende decimaler tal = kg/((meter)*(meter));
// sætter til en decimal bmi.text = Math.round (tal*10)/10; }
jamen så takker jeg:> Hvis du vil have 2 decimaler skal du bare bruge: bmi.text = Math.round (tal*20)/20;
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.