08. juni 2003 - 22:44Der er
10 kommentarer og 1 løsning
kommunikation mellem to tabbedpane
Problemet ligger i af jeg har en string, og når jeg så trykker på en knap, så skifter man til et andet tabbedpane, men samtidig skal dataen som ligger i string'en føres med over i det nye tabbedpane. hvordan gør man det kort fortalt?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
...det kan ikke bruges - ikke fordi dataen ikke kan læses af begge blade men fordi der skal køres/trykkes på noget før den update infoen på hver fane blad - jeg leder efter en slags update funktion man kan køre inden man automatisk hopper til det nye faneblad... gir' det mening?? ;-)
Så tror jeg at du er nødt til at vælge et approach hvor den kode (actionlistener eller lignende) som skifter tabbedpane også flytter strenge over d.v.s. at den skal have referancer til alle tabbed pane (evt. via en referance til frame og nogle get metoder) og så skal tabbedpane have en set metode.
Typisk vel noget i retning af at alle tabbedpane for en referance til frame med over i constructor og framen så har en get metode til at hente tabbedpane.
frame.getPaneX().getInfo()
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.