Avatar billede ducks Nybegynder
09. juni 2003 - 15:46 Der er 4 kommentarer og
3 løsninger

Paste as path skulle være med farve?

Jeg er igang med den her tutorial: http://robouk.mchost.com/tuts/tutorial.php?tutorial=floodcard men i step1 står der at jeg skal tage det jeg har lavet i Illustrator og "paste as path" i photoshop, og så vil det ligne billedet i step1, men når jeg gør det kommer der ingen farver på? Burde der det eller, hvad gør jeg forkert?
Avatar billede overchord Nybegynder
09. juni 2003 - 15:51 #1
Hvis du bare paster en path fra illustrator faar du kun paths! Altsaa markeringer/linjer som er sat til paths. Naar du har importeret din path fra illustrator kan du bare bruge "maler-spanden" til at fylde din path med en farve (ihvertfald i dette eksempel jvf din tutorial)
Avatar billede ducks Nybegynder
09. juni 2003 - 15:54 #2
Jamen, når jeg udfylder med malerspanden farver den hele baggrunden og stregerne fra illustrator bliver røde.
Avatar billede overchord Nybegynder
09. juni 2003 - 15:56 #3
har du sat din path til at vaere workpath i photoshop?
Avatar billede ducks Nybegynder
09. juni 2003 - 15:57 #4
Hvis jeg klikker på fanebladet path, så står der Work path. Og det er også sat som det aktive layer.
Avatar billede cgleerup Nybegynder
09. juni 2003 - 17:59 #5
Hvis jeg var dig ville jeg springe illustratordelen over, man kan nemlig sagtens opnå et lignende resultat ved kun at arbejde i photoshop.

Lab kurver der ligner dem som er illustratret i eksemplet, tegn dem i ét lag. (som i punkt 1) - når du har gjort dette kopiere du laget og roterer, skalerer og hvad du nu kan finde på - brug gerne flere forskellige lag. Ved at rotere de kurver som egentlig er ens, opnår du et "tilfældigt" udseende look. Nu kan du lege med dine "blend modes" på de foskellige lag. På den måde kan du illuminere forskellige dele af dit billede med andre lags indhold og på den måde opnå resultatet som er beskrevet i den tut som du har linket til.
Avatar billede ducks Nybegynder
09. juni 2003 - 22:16 #6
hmm lige gyldig hvad jeg gør, så ligner mit resultat alt andet end det han får. Er der ikke nogle tuts der går lidt mere i dybdem med samme stil? Og hvad hedder den stil?
Avatar billede spe Nybegynder
10. juni 2003 - 22:28 #7
I følge den tutorial du henviser på skal der ikke være farve på når du paster det fra illustrator. I step 2 står der hvordan du skal gøre videre for at få farve på.
I følge step 1 er det hvis du laver det i Photoshop du skal lave det som Shape med farve i.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester