12. juni 2003 - 09:02Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Stadig problemer med brædning.
Jeg forsøgte i går at løse mit problem med at jeg fik dårlig lyd når jeg brændte mine wawe filer fra hd til cd. Lyden blev skinger og distortet. Svaret at jeg så skulle brænde så langsomt som muligt helst ved 1x, problemet er bare at i nero softwaren kan jeg ikke brænde ved lavere end 10x, og der hjalp det ikke noget. Hvad skal jeg så gøre nu, kan problemet være noget andet, eller findes der en løsning til at brænde ved 1x.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det glemte jeg da lige og svare på. Nej, det har jeg ikke prøvet, men det vil jeg forsøge når jeg kommer hjem. Har du ellers nogen ideer til hvad der kan være i vejen, hvis det ikke er det?
Det var jo så mig der fik point, selv om problemet ikke blev løst:-) Men har da et forslag mere.... Prøv at se om ikke der er en firmware opdatering til din brænder, som kan sætte dyret ned til at koge med 1X eller.... MAX 4X.
//Beach PS: Jeg ligger self. point tilbage til driver8 da han ikke fik det ud af det som han troede! Men venter lige til problemet er løst.
Jeg har været inde og kigge på opdateringerne, det er vel dem du mener når du skriver firmware? Men der stod ikke rigtig noget i oplysningerne omkring softwaren at de skulle gøre det, men jeg må vel bare prøve at opdatere til nyeste version, og se om den hjælper på noget. Hvordan har du fået din til at gøre det?
Jeg har muligvis lige opdaget noget som kan have betydning. Mit Cubase program har været sat til at gemme lydfiler i 48 khz, hvor det skulle have været 41 khz. Kan dette være problemet? Hvis det er, så skal jeg hen og ændre alle mine indspilninger til det, sikke et arbejde. Mister jeg noget lydkvalitet ved det?, og gør jeg det lettest ved at sige export audio igen på filen med 48 khz. inde i cubase?
Håber det er det der gør det, men jeg kan jo stadig ikke brænde med mindre end 10x, så det vil jeg stadig gerne finde en løsning på.
Nå, nu har jeg prøvet at ændre en waw fil til 44.1 khz, og så var lyden i orden, heldigvis. Men tak for jeres hjælp. Jeg ved ikke om i vil dele pointene i mellem jer, hvis i vil kan i bare lige skrive hvem af jer jeg skal give dem til. Skulle i finde en løsning på hvordan jeg kan brænde langsommere end 10x vil jeg meget gerne høre om det.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.