Avatar billede knygaard Nybegynder
13. juni 2003 - 11:16 Der er 15 kommentarer og
3 løsninger

Flere besøgende på webportal

Hej,

Jeg har sammen med nogle andre lavet Hardware Portalen "HardByte" (www.harbyte.dk), men vi har kun ca. 60 besøgende om dagen.

Hvordan kan man bedst promovorer sin side?
Avatar billede bufferzone Praktikant
13. juni 2003 - 11:20 #1
Ganske almindelig søgemaskine optimering, så folk faktisk kan finde din portal når de søger på relevante ting i søgemaskinerne
Avatar billede knygaard Nybegynder
13. juni 2003 - 11:21 #2
Avatar billede game_tracker Nybegynder
13. juni 2003 - 11:21 #3
www.banner.dk (skulle gi en del)
www.chart.dk (giver en del hvis du skriver en god tekst)
www.nope.dk og www.peak.dk er som chart
Avatar billede knygaard Nybegynder
13. juni 2003 - 11:21 #4
Hvordan optimerer jeg min side til søgemaskinerne ?
Avatar billede game_tracker Nybegynder
13. juni 2003 - 11:23 #5
jeg ved det ikke men idg har lavet et hefte "søgemaskiner for webmaster"

du kan også tilmelde din side til www.jubii.dk
Avatar billede bufferzone Praktikant
13. juni 2003 - 11:24 #6
Bannere an denslags giver ikke noget videre. Søgemaskineoptimering indeholder en masse ting, jeg prøver lige at finde et link der forklare det kort
Avatar billede knygaard Nybegynder
13. juni 2003 - 11:26 #7
tak
Avatar billede hoejrup Nybegynder
13. juni 2003 - 11:27 #8
Jeg har siddet og kigget lidt på jeres website, og i gider ikke skrive jeres
egne artikler. Men linker til comon.dk og andre nyhedsportalers artikler.

I kan ikke få mange besøgende, hvis i ikke har et seriøst indhold!

/per
Avatar billede knygaard Nybegynder
13. juni 2003 - 11:30 #9
Vi har et seriøst indhold, og vi arbejder faktisk på mange artikler lige nu! Men som nyhedssite, så dækker vi jo alt hvad der rør sig på hardware fronten.
Avatar billede bufferzone Praktikant
13. juni 2003 - 12:06 #10
Du kan starte med at læse mine svar her
http://www.eksperten.dk/spm/340954
http://www.eksperten.dk/spm/308762

Når du har gjort det, så spørg specefikt, så skal jeg nok være der
Avatar billede nettips Nybegynder
16. juni 2003 - 10:35 #11
Hej,
Vi har lagt en "manual" vedrørende metatags ud på vores hjemmeside.
Læs den på http://www.nettips.dk/Default.asp?KatId=1&SubId=1

Mvh. Allan, Nettips.dk
Avatar billede bufferzone Praktikant
16. juni 2003 - 10:42 #12
Glem alt om metatags, der er ingen af de store der anvender dem i dag. METE tags var hotte for 3 år siden
Avatar billede nettips Nybegynder
16. juni 2003 - 10:57 #13
Ikke enig! I metatags ligger bl.a. muligheden for at angive gode søgeord i TITLE. Derfor kan man som sidegevinst lige så godt lægge en god beskrivelse på siden, så søgeresultatet i Google ser mere fristende ud.
Mvh. Allan
Avatar billede hoejrup Nybegynder
16. juni 2003 - 13:03 #14
nettips> Jeg kan kun give dig ret! :-)

/per
Avatar billede bufferzone Praktikant
16. juni 2003 - 13:41 #15
Så prøv at kikke i google, hvis det bare var et spørgsmål om metatags, var der flere der kunne dette, Forkert brug af metatags kan ovenikøbet virke negativt. Google bruger meta til deres spamfiltre og faktisk ikke andet, i vil kunne finde mange eksempler på sites der har 1# placeringer og ikke bruger meta overhoved.

Google anvender som deres primære kriteriet

Indbound links
Indhold
Titletag
overskrifter
hypertekst
brødtekst
koder (meta, alt, title

Hvis du fylder søgeord i dine metatage der ikke findes i din brødtekst, så er der god sandsynelighed for at du helt ryger ud.

Koncentrer dig om links og indhold og glem meta til du ikke har andet bedre at lave, det har ingen effekt alligevel.

Hvis du ikke tror på mig, kan du spørge på www.joyzone.dk eller på www.webmasterworld.com, du vil få samme svar son jeg har givet
Avatar billede nettips Nybegynder
16. juni 2003 - 13:49 #16
Jeg er helt enig i dine sidste betragtninger, og jeg er da klar over faren ved at bruge keywords, som ikke indgår i din hjemmesides indhold.
Antal links der peger på din hjemmeside samt en god TITLE er vel nok de vigtigste faktorer, når man taler om popularitet hos de enkelte søgerobotter.

Jeg ser dog intet forkert i at bruge relevante metatags i head-delen på dine sider, og hvis du undervurderer TITLE tager du grueligt galt.

Ps. Dette er en almen diskussion, og jeg synes ikke vi skal begynde at hakke hinanden i stumper og stykker. Selvfølgelig tror jeg på dine ord, men man har vel lov at anfægte rigtigheden en smule... :-), og den metode jeg beskrev ovenfor holder jeg mig stadig til, når vigtige sider skal gøres klar til varm og kærlig modtagelse i søgerobotternes verden.

Mvh. Allan
Avatar billede bufferzone Praktikant
16. juni 2003 - 14:34 #17
Title er generelt ekstrem vigtig, lige efter indhold. Lige i google er indbound links vigtigere. Når jegtaler om META tage, er der de rene META, altså <META NAME="description" content="" og <META NAME="keywords" content="", jegtaler om, disse kan sagtens udfyldes, jeg gør det selv, de har bare meget lille virkning.

Når jeg måske virker en smule opfarende (det beklager jeg straks) er det fordi du ofte møder spørgsmål her på E om optimering og så er der altid en eller anden der straks foreslår META som det evigtgyldige middel og den holder ikke i dag,

Jeg vil stadig våge den påstand, at du ret let kan finde sites met topplaceringer uden meta, hvorfor jeg stadig vil mene at det er indhold og links der tæller i google.

Jeg er helt enig i dine betragtninger om diskussionen
Avatar billede bufferzone Praktikant
16. juni 2003 - 21:31 #18
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester