04. december 2000 - 13:01Der er
24 kommentarer og 2 løsninger
Upload samtidig med skrivning i DB
Halløj
Jeg vil gerne lave en upload funktion der \"kører\" samtidig med at jeg opretter en ny post i en DB. Men kan det lade sig gøre. For upload skal ske gennem en ENCTYPE=\"multipart/form-data\" form og dens værdier kan ikke hentes via request.form. Har du en idé?
det KAN IKKE laves udelukkende i ASP, ikke så vidt jeg ved ihvertfald.
Jeg tror dog det kan laves hvis du får fremstillet et server komponent, der starter en tråd på serveren der kører det, og samtidig returnerer en værdi, så ASP scriptet tror at den er færdig og går videre med sine gøremål..... jeg kan ikke se andre muligheder sorry.......
Jeg har på et tidspuunkt lavet et script der kunne uploade en fil, updatere en database og sende en mail..... ved Submit..... såååe jo det kan sagtens lade sig gøre
hmmm du har feks en upload.asp, hvor du indsætter din form til at uploade. Så har du din do_upload.asp, som udfører uploadning plus oprettelse i DB. Det kan godt gøres samtidig, da han bruger en request.form fra upload.asp
Iøvrigt hvilke data er det han vil have i databasen? Ved du det? er det bare filnavnet, eller er det størrelsen på filen osv osv ??
Nej hvis det bare var filnavnet var det nemt nok. Nej det jeg er ude efter er f.eks. muligheden for at oprettet en record med forskellige tekststykker og herudover et filnavn på billedet.
brugeren trykker upload i formularen efter at have valgt et billede. Nu sker der det at dataene i den valgte fil overføres af browseren til enten et GET eller POST HTTP-request. Så sendes dette request. Nu skal hele dette request overføres til serveren, altså bliver filen allerede uploadet. I dette tidsrum kan du ikke gøre noget som helst, da du ikke er inde i noget ASP script, serveren venter nemlig på at få at vide hvilket script den skal sende dig videre til, og først når alle dataene er blevet uploadet køres ASP scriptet !
Du skal altså huske på at den ikke først uploader når du kalder din komponents upload funktion
uplObj.SaveAs(\"filnavn\")
Det eneste den gør at at tjekke hvad der ligger i querystringen ( eller stdin hvis du bruger POST ), og konverterer dette til en fil med navnet : FILNAVN.........
For det andet :
Du kan altså ikke udføre to kommandoer samtidigt. end of discussion, jeg tror ikke på at ASP understøtter Threads, som nok er det nærmeste vi kommer på løsningen af det problem.
aspSmartUpload provides full control over mixed forms carrying both file fields and form fields. You can access the information entered using the form in the same way as the ASP function, «Request.Form». You are immediately ready to start uploading !
jeg er ligeglad med om uploaden tager plads før scriptet, bare han kan få sine data i kassen. Og det kan han med en request.form. Det var sådan set det spørgsmålet gik ud på.
jeg kan ikke lide at flame folk, men en gang imellem skulle du tage og læse spørgsmålene før du svarer på dem :
\"Jeg vil gerne lave en upload funktion der \"kører\" samtidig med at jeg opretter en ny post i en DB. Men kan det lade sig gøre. For upload skal ske gennem en ENCTYPE=\"multipart/form-data\" form og dens værdier kan ikke hentes via request.form. Har du en idé?\"
Spørgsmålet går altså også ligesåmeget på om det kan gøres samtidigt. Jævnfør min tidligere argumentation, NEJ.
Ultik: whatever... vi har haft hver vores opfattelse af dette spørgsmål. Når han skriver [\"kører\" samtidig] bruger han vel \"\" i kører fordi at han mener at billedet skal uploades, og databasen skal opdateres ved tryk på submit?.
.... hvad er the big deal med at databasen bliver opdateret 0.001 sek, efter at billedet er uploadet ? Det er det jeg ikke forstår.
der er no big deal, men som du siger har vi vist forskellige opfattelser af dette spørgsmål, når han sætter kører i gåseøjne, tager jeg det som at det er det der er i fokus. Og så går jeg selvfølglig ud fra at han vil bruge den tid der bruges på at uploade, til at udføre operationer i db\'en.
Feks. ASPUpload kan man ikke bruge en Request.Form men i stedet Upload.Form
Upload.Form er fuldstændig det samme som Request.Form i ASPUpload.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.